knihi.cz
...vaše on-line knihovnička!
knihy autoři čtenáři diskuze
22
hodnoceno 4

Obálka knihy Chlapec v pruhovaném pyžamu

John Boyne

kategorie beletrie
přidáno přidáno: 12.11.2008

Devítiletý německý chlapec Bruno neví nic o konečném řešení židovské otázky, ani o koncentrácích. Neví nic o strašlivém utrpení, které jeho národ uvalil na miliony Evropanů. Ví jenom to, že byl odtržen od svého šťastného domova v Berlíně a převezen do odporného domu uprostřed oplocené pustiny, kde se nemůže ani zabavit, ani si najít přátele. Až se jednoho dne setká se stejně starým chlapcem Šmuelem, který žije podobně vykořeněný život, jenže na druhé straně vysokého plotu. I on, jako ostatní, nosí pruhované pyžamo.
Bruno je zvídavý a přátelství se Šmuelem mu dá příležitost zjistit, co se to za tím plotem vlastně děje. Proto si i on oblékne pruhované pyžamo a protáhne se dovnitř, netuše, že jeho nevinná zvědavost ho dovede k odhalení strašlivé pravdy.
Mladistvý čtenář prožívá s Brunem krok za krokem zmatek dítěte náhle přesazeného z pohodlného života ve městě do pusté krajiny utrpení a neštěstí.
Kde koupit knihu Chlapec v pruhovaném pyžamu?

Štítky: holocaust

zapln-lightantikvariát
mailbox vika  shání  [27.08.2012]
nabídněte,sháním za rozumnou cenu

Žádná nabídka k prodeji. Chcete knihu prodat? Přidejte novou nabídku!
Sháníte tu to knihu? Chcete ji prodat? Zaregistrujte se a vložte svůj inzerát!
zapln-lightkomentáře a hodnocení knihy Chlapec v pruhovaném pyžamu
panKaplan (75%)
přidáno přidáno: 12.05.2009 - 21:30
Hezké čtení, ale k úplnosti a ke stoprocentnímu hodnocení hodně chybí. Třeba mi tam vadilo střídání časových rovin a v porovnání s filmem gradující atmosféra.
Lorri (90%)
přidáno přidáno: 18.06.2009 - 22:48
Tato kniha, ač se zabývá tématikou celkem častou, vyčnívá zejména způsobem, jakým je psaná. Na skutečnost koncentračního tábora a nacistického Německa nahlížíme skrze dětské naivní oči. Závěr knihy je ze začátku nepříliš očekávaný, ale hlavně je šokující. Je to kniha, u které určitě nezalitujete, že jste po ní sáhli. Zhlédla jsem i film a rozhodně si nemyslím, že by byl film lepši než kniha, i když není ani horší. Řekla bych, že určité pasáže jsou ve filmu více strhující, ale myslím, že člověk, který zhlédl jen film, je značně ochuzen, protože si o postavách nemůže udělat takovou představu, jakou získá v knize. Film se totiž prokreslením postav příliš nezabývá.
exitus (90%)
přidáno přidáno: 12.11.2009 - 19:41
Velmi zajímavý pohled na tématiku...třeba Fíra. Čekala jsem, že se něco takového stane (konec), ale stejně mě to šokovalo. Ale možná to bylo napsané až moc jednoduše
Mona (84%)
přidáno přidáno: 17.07.2010 - 14:58
Taky si myslím, že k dokonalosti ještě hodně chybělo. Závěr bych ráda propracovanější a asi bych prodloužila Brunovu "návštěvu" v táboře.
Občas se mi zdálo, že některé dialogy jsou na devítiletého chlapce až příliš vyspělé.
Celkově bych knihu hodnotila pozitivně. Asi ve mně nezanechá tak silný dojem jako Anna Franková, přece jen se jedná o fikci, ale některé scény (především nevinné otázky malého chlapce a jeho údiv nad realitou; také momenty, ve kterých nosil jídlo svému příteli a po cestě ukusoval) mají neuvěřitelnou sílu a pro mě jsou opěrnými pilíři celého příběhu.

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
Chlapec v pruhovaném pyžamu | trvalý odkaz | textová verze | RSS komentářů | RSS diskuze
© 2006-2021 | RSS: novinky, nové knihy, komentáře, diskuze, diskuzní fórum, citace, koupelnový nábytek