knihi.cz
...založte si svůj deník teď!
knihy autoři čtenáři diskuze
4
hodnoceno 2

Obálka knihy Výherci

Julio Cortázar

kategorie beletrie
přidáno přidáno: 21.10.2008

V románu Výherci Cortázar skládá a zase rozhazuje a přeskupuje kamínky mozaiky tvořené osudy skupiny lidí, kteří se jakousi tajemnou náhodou (výhrou v poněkud podivné loterii) ocitli na palubě zaoceánské lodi, na níž mají absolvovat zábavnou výletní plavbu bez jasného cíle a trasy. Život na lodi se svévolnými příkazy a omezeními může připomenout úzkostnou existenci v absurdním totalitním režimu, z něhož není úniku, ačkoli Cortázar sám jakékoli alegorické vyznění odmítal. V zárodku tu najdeme všechna typická cortázarovská témata - snahu o úplné postižení skutečnosti ve všech okamžicích a se všemi detaily, zachycení měňavých sklíček kaleidoskopu světa v jejich pestrobarevné, mnohotvárné nestálosti a ze všech možných úhlů, ale zároveň i hravost, humor a ironické glosování "argentinství", typického snobství i burantství různých společenských vrstev.
Kde koupit knihu Výherci?

Originální název: Los Premios

zapln-lightdalší knihy autora Julio Cortázar
zapln-lightantikvariát
Žádná nabídka k prodeji. Chcete knihu prodat? Přidejte novou nabídku!
Sháníte tento titul? Vložte novou poptávku!
Sháníte tu to knihu? Chcete ji prodat? Zaregistrujte se a vložte svůj inzerát!
zapln-lightkomentáře a hodnocení knihy Výherci
Pavel (55%)
přidáno přidáno: 14.05.2009 - 10:33
Velice pomalý rozjezd s přílišným množstvím postav. Děj je přerušován Persiovými vizemi, které jsou natolik z jiného světa, že naprosto nejdou číst. Čím víc se ale čtenář blíží ke konci, tím víc ho to baví. Možná bez těch Persiových samomluv bych dal o pár procent víc.:o)
Perdido (88%)
přidáno přidáno: 02.04.2011 - 16:45
Archetypální postavy hrají archetypálně několikavrstevnaté dobrodružství pod magickými hvězdami neúspěšně evokovanými Persiem - mágem. Výborný besteller pro intelektuály (a intelektuálky, pochopitelně).
Několikrát mě při čtení napadlo, že jedna rovina je velmi podobná Huxleyho Crome Yellow. Ale to nelze nikomu mít za zlé...

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
© 2006-2021 | RSS: novinky, nové knihy, komentáře, diskuze, diskuzní fórum, citace, koupelnový nábytek