knihi.cz
...váš on-line čtenářský deník!
knihy autoři čtenáři diskuze
1

Obálka knihy Stvořitelé budoucnosti

antologie, Peter Haining

kategorie sci-fi
přidáno přidáno: 19.04.2008

Představte si, že máte možnost vrátit se časem do dob, kdy nejslavnější autoři science fiction byli začínajícími povídkáři, nezkušenými mladíky, kteří se snaží udat svá první díla laciným časopisům. A představte si, že neviděni proniknete až do jejich pokojů, pěkně potichu, aby nezavrzali, otevřete zásuvky psacích stolů a vytáhnete z nich povídky, které u nás ještě nespatřily světlo světa (nebo spíš tmu tiskařské černi). Proplížíte se k pracovnímu stolu naprosto neznámého mladíka (nějaký Isaac Asimov, vy ho snad znáte?) a s požitkem si přečtete jednu z jeho prvních prací.
A tak bychom mohli pokračovat. Co se asi skrývá na dně skříní takového Raye Bradburyho, Arthura C. Clarka nebo Roberta A. Heinleina?
První z nich vám v povídce Krysař přiblíží pochmurnou atmosféru kolonizovaného Marsu, kde zoufalá duše vzbudí síly pradávné temnoty. Druhý před námi rozvede neuvěřitelnou vizi o míjení, neporozumění a nemožnosti překročit omezené lidské obzory, zatímco s třetím se s trochou humorné nadsázky (nicméně docela vážně) můžeme otázat, zda Kolumbus náhodou nebyl pitomec.
Zcela v duchu kvalitních crazy komedií se pak nese Leinsterova povídka o příliš dokonalém stroji, nepříliš dokonalých lidech a spoustě klokanů. Isaac Asimov se ve své líbezné naivní povídce, zcela poplatné pubertálním létům autora, naproti tomu smrtelně vážně zamýšlí nad pozemskou okupací Venuše.
Pro ty, kdo mají raději mrazivější a propracovanější záležitosti, je tady Začátek bitvy od Roberta Sheckleyho a bizarní, lehce depresivní povídka o řidiči buldozeru uvázlém v časové smyčce, Odreagování, v níž Theodore Sturgeon jasně naznačil své budoucí kvality. A komu by tohle všechno snad ještě bylo málo, pro toho je na závěr celé sbírky připraveno dlouhé, napínavé a překvapivé vyprávění Briana W. Aldisse Rovník, v němž si můžete dosyta vychutnat přestřelky, honičky i podlé intriky mimozemských padouchů.
Takže se pořádně připoutejte do svých velitelských křesel, nařiďte robotovi, aby vám donesl šálek oblíbené kávy, a - tři, dva, jedna, nula... Start!
Povídky:
- Murray Leinster: Demonstrátor čtvrtého rozměru (The Four Dimensional Demonstrator)
- Isaac Asimov: Zbraň příliš strašlivá (The Weapon Too Dreddfull to Use)
- Theodore Sturgeon: Odreagování (Abreaction)
- Ray Bradbury: Krysař (The Piper)
- Robert A. Heinlein: Kolumbus byl pitomec (Columbus Was a Dope)
- Arthur C. Clarke: Vyvržený (Castaway)
- Robert Sheckley: Začátek bitvy (The Hour of Battle)
- Brian W. Aldiss: Rovník (Equator)
Kde koupit knihu Stvořitelé budoucnosti?

Originální název: The Future Makers
Štítky: antologie
Počet stran: 216

zapln-lightdalší knihy autorů antologie, Peter Haining
zapln-lightantikvariát
Žádná nabídka k prodeji. Chcete knihu prodat? Přidejte novou nabídku!
Sháníte tento titul? Vložte novou poptávku!
Sháníte tu to knihu? Chcete ji prodat? Zaregistrujte se a vložte svůj inzerát!
zapln-lightkomentáře a hodnocení knihy Stvořitelé budoucnosti

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
Stvořitelé budoucnosti | trvalý odkaz | textová verze | RSS komentářů | RSS diskuze
© 2006-2024 | RSS: novinky, nové knihy, komentáře, diskuze, diskuzní fórum, citace, koupelnový nábytek