knihi.cz
...založte si svůj deník teď!
knihy autoři čtenáři diskuze
1
hodnoceno 1

Obálka knihy Slepé skvrny: O chudobě, vzdělávání, populismu a dalších výzvách české společnosti

Daniel Prokop

kategorie společenské vědy
přidáno přidáno: 27.06.2024

Základní výbava k porozumění české společnosti, krizi demokracie a fungování současné politiky Debaty o politice se v Česku často redukují na řešení několika politiků a jejich výroků, hodnotovou introspekci a kulturní války liberálů a konzervativců. Témata, která ovlivňují kvalitu života v Česku, a tím i důvěru v demokracii, však jako by zůstávala v našich slepých skvrnách. Zvlášť v době, kdy jsou politické kampaně postaveny spíše na emocích než na faktech, médii se šíří dezinformace a společnost namísto problémů, jako je budoucnost práce či podoba vzdělávání, řeší bulvární kauzy svých představitelů.

Sociolog Daniel Prokop v knize Slepé skvrny pohlíží na problémy a výzvy současného Česka i světa. Neřešená chudoba a exekuce, nerovné vzdělávání a omezené životní šance, nárůst populismu a neschopnost na něj reagovat, mýty o veřejném mínění zastiňující realitu — to vše souvisí s klesající důvěrou Čechů v demokracii a s její životaschopností ve stále složitější realitě.
Kde koupit knihu Slepé skvrny: O chudobě, vzdělávání, populismu a dalších výzvách české společnosti?

Počet stran: 253

zapln-lightantikvariát
Žádná nabídka k prodeji. Chcete knihu prodat? Přidejte novou nabídku!
Sháníte tento titul? Vložte novou poptávku!
Sháníte tu to knihu? Chcete ji prodat? Zaregistrujte se a vložte svůj inzerát!
zapln-lightkomentáře a hodnocení knihy Slepé skvrny: O chudobě, vzdělávání, populismu a dalších výzvách české společnosti
přidáno přidáno: 27.06.2024 - 15:37
Ne,že bych si z knihy nic neodnesl, ale vadila mi na ní spousta věcí.
V jedné z prvních kapitol autor na výzkumech jejichž výsledky odporují jeho přesvědčení ukáže, jak mohou být výzkumy chybné a proč a přitom se ve všech ostatních kapitolách na obdobné výzkumy odvolává, aniž by nějak doložil, že právě tyto výzkumy chybné nejsou. V kapitole o školství brojí proti odchodu žáků na víceletá gymnáziia a argumentuje tím, že ti,kteří odešli dostanou vše a ti co zůstali nedostanou nic. Tak když ti zůstavší nedosanou v počtu 25 žáků na třídu nic, copak by tam asi dostalo těch 5, kteří odešli a teď v počtu 30 na třídu? Taky mi vadilo, že v knize adresované české společnosti věnuje tolik prostoru Trumpovi. Taky ho nemám rád, ale taková averze může jen vyvolat reakci protistrany. No a v kapitole o mýtech mi vadilo, že mýty, které se týkaly autorova přesvědčení zlehčoval, kdežto ty ostatní považoval za vážný problém. Kniha mi přes dobré myšlenky přišla nevyrovnaná.

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
Slepé skvrny: O chudobě, vzdělávání, populismu a dalších výzvách české společnosti | trvalý odkaz | textová verze | RSS komentářů | RSS diskuze
© 2006-2024 | RSS: novinky, nové knihy, komentáře, diskuze, diskuzní fórum, citace, koupelnový nábytek