knihi.cz
...brána do světa literatury!
knihy autoři čtenáři diskuze
50
hodnoceno 7

Obálka knihy Gottland

Mariusz Szczygieł

kategorie ostatní
přidáno přidáno: 04.01.2008

Příběhy, jako jsou zrod impéria Tomáš Bati, lásky herečky Lídy Baarové, legendy obklopující vznik a pád Stalinova pomníku na Letné, či potyčky s komunistickým systémem, které poznamenaly Jana Procházku či Martu Kubišovou, pohledem polského žurnalisty.
Kde koupit knihu Gottland?
v e-shopech
od
(Zdroj: Heureka.cz)


zapln-lightdalší knihy autora Mariusz Szczygieł
zapln-lightantikvariát
Žádná nabídka k prodeji. Chcete knihu prodat? Přidejte novou nabídku!
Sháníte tento titul? Vložte novou poptávku!
Sháníte tu to knihu? Chcete ji prodat? Zaregistrujte se a vložte svůj inzerát!
zapln-lightkomentáře a hodnocení knihy Gottland
ronny (95%)
přidáno přidáno: 14.05.2009 - 13:52
Většinou mám k vychvalovaným knihám trošku despekt, ale tahle vážně stála za přečtení. Zajímavý pohled na naši nedávnou minulost a na to jak se s ní vyrovnáváme.
jakub12 (100%)
přidáno přidáno: 16.05.2011 - 00:17
Osvěžující pohled z vnějšku, trochu mi stylem připomíná Průvodce inteligentní ženy po vlastním osudu.
lemonka (100%)
přidáno přidáno: 25.05.2011 - 21:55
Je to naše minulost, ale chvílema jsem si myslela, že si to vymyslel, že to není možný. Až jsem si musela vyhledat informace a ona to byla fakt pravda!
Verun1983 (80%)
přidáno přidáno: 11.07.2011 - 16:40
Pohled od sousedů, na mě možná psáno příliš neosobně a jen popisným stylem - spíše stylem fejetonu do časopisu. Každopádně doporučuju, pochybuju, že u nás někdy něco podobného vznikne - ať už o nás nebo o našich sousedech.
Dalimoni (100%)
přidáno přidáno: 15.08.2011 - 00:30
Přečteno za dva večery, Marius to napsal opravdu čtivě jako příspěvky do novin. Kdybych takovou knihu četl třeba o Polsku nebo Maďarsku, tak bych z toho asi neměl takový zážitek, protože polské nebo maďarské hrdiny neznám, ale jako Čech jsem si přišel na své. Některé věci jsou všeobecně známé, ale podrobnější souvislosti jsem se dozvěděl až tady. U nás v Ostravě šla premiéra Gottlandu jako divadelní hra, tu jsem bohužel neviděl a od známých jsem slyšel spíše kritiku, ale kniha byla výborná, vřele doporučji všem, co jí nečetli - neměli bychom zapomínat na dobu nedávné minulosti.
Saturnin (93%)
přidáno přidáno: 18.09.2011 - 20:53
Předně musím ocenit autorovu práci. Objet všechny přímé či nepřímé svědky událostí, pokusit se od nich získat informace a následně ověřit jejich pravdivost, to muselo dát mnoho mhoho práce. Ale vyplatilo se. Cítím se po dočtení možná trochu vinen za minulost země ve které žiji, i když jsem se narodil již na sklonku období do roku 89. On totiž Gottland jde do hloubky. Jde do hloubky duše nejen Čechů a Čechoslováků, ale noří se až do hloubky člověka, míří za jeho podstatou. Vzbuzuje otázky, ale neodsuzuje. Je lepší kolaborovat a mít se lépe, nebo vzdorovat a trpět? Doporučuji mladé generaci, protože pro ni (nás) dějepis ve škole končí rokem 1945, jako by dějiny potom již neexistovaly. Ty sliné příběhy by jim (nám) mohly pomoci vcítit se do doby, jejíž samotnou existenci si je teď težké vůbec připustit.
přidáno přidáno: 22.08.2012 - 13:43
Na Szczygiełově přístupu se mi líbí jeho odstup a snaha o maximální objektivitu. To se projevuje například tím, že se nezaměřil pouze na disidenty, ale i na osoby, které s režimem spolupracovaly (spisovatele, autora Stalinova pomníku, aj.). Snaží se zjistit, co je k tomu vedlo, nespokojuje se s obecně přijímaným vysvětlením a v řadě případů přichází s novými zjištěními, která pro mě byla velmi překvapivá. Jasně ukázal, že režim ničil nejen své oponenty, ale i příznivce, a měl také velmi neblahý vliv na postoje a hodnoty obyčejných lidí.

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
© 2006-2021 | RSS: novinky, nové knihy, komentáře, diskuze, diskuzní fórum, citace, koupelnový nábytek