knihi.cz
...brána do světa literatury!
knihy autoři čtenáři diskuze
8
hodnoceno 1

Obálka knihy Musaši

Eidži Jošikawa

kategorie historie
přidáno přidáno: 11.12.2007

Rozsáhlé dílo Musaši od Eidžiho Jošikawy je i po sedmdesáti letech od svého vzniku nejpopulárnějším japonským historickým románem. Děj se odehrává na počátku 17. století po skončení vleklých válek, jimiž byla sužována celá země. Vlády nad Japonskými ostrovy se ujal rod Tokugawa, který nastolil nový řád a umožnil život v míru po více než dvě a půl století. Země však byla zaplavena zástupy potulných samurajů bez pána, kteří toužili po slávě a bohatství. Hlavní hrdina, Mijamoto Musaši, byl zpočátku jedním z nich. Z nezkrotného mladíka se však po pečlivém studiu cesty meče vypracoval skutečný samuraj. Netoužil po nabízeném místě u mocného knížete a vydal se na cestu zdokonalení, jejímž cílem bylo dosažení dokonalého probuzení a vybroušení šermířské techniky na hranici možností. Musaši postupně vítězil nad všemi soupeři, rozhodující však nebyla jeho síla, ale jeho čisté srdce a nezdolné odhodlání. Poráží všechny slavné bojovníky a vytvoří si svou vlastní školu boje se dvěma meči, který později osvětlil ve své slavné Knize pěti kruhů. Avšak románový Musaši není jen bezcitným bojovníkem, je mužem milujícím natolik, že si svou lásku odepíral až do rozhodujícího souboje s nejsilnějším sokem, jímž byl Sasaki Kodžiró. Nakonec to byl lidštější a čestnější Mijamoto Musaši, kdo dodnes přetrval jako duch bojových umění a zůstal v paměti všech jako nejslavnější samuraj všech dob.

Vše, co dnes Japonci o Musašim vědí, se odvozuje od Jošikawovy fabulace. V jeho podání je Musaši nejen jedním z nejlepších šermířů všech dob, ale i člověkem, který dosáhne dokonalosti po všech stránkách osobnostního rozvoje.

Tímto dílem se Jošikawa v Japonsku proslavil natolik, že při zmínce jeho jména se většině lidí vybaví právě román Musaši. Svým jedinečným pojetím nejen stanovil hranice žánru, který se dodnes těší značné oblibě, ale současně lze Musašiho považovat za nejlépe vystavěný japonský historický román vůbec.
Kde koupit knihu Musaši?

Originální název: Musaši

zapln-lightdalší knihy autora Eidži Jošikawa
Taiko (90%)
zapln-lightantikvariát
Žádná nabídka k prodeji. Chcete knihu prodat? Přidejte novou nabídku!
Sháníte tento titul? Vložte novou poptávku!
Sháníte tu to knihu? Chcete ji prodat? Zaregistrujte se a vložte svůj inzerát!
zapln-lightkomentáře a hodnocení knihy Musaši
Slashex (100%)
přidáno přidáno: 28.07.2009 - 11:32
Užásná kniha, skvělý historicko-životopisný román aneb jak se z obyčejného venkovského rváče stal nejslavnější samuraj všech dob a japonský národní hrdina. Ač se to bude zdát neuvěřitelné, tahle bichle je opravdu čtivá, stále se v ní něco děje. V knize vystupuje mnoho vedlějších postav, proto jsem měl při čtení trošku problém vyznat se v japonských jménech, vždy mi chvílku trvalo, než jsem si vzpomněl kdo je kdo. Možná to bylo také způsobeno tím, že jsem knihu četl něco málo přes měsíc, většinou po večerech. Proto doporučuji si na tuto knihu najít čas a přečíst ji co nejdříve. Kniha je také poučná v tom, že zde čtenář najde mnoho mouder a životních ponaučení a dozví se mnoho o mentalitě Japonců, o jejich smyslu pro čest a důstojnost. Knihu vřele doporučuji, pro milovníky japonské kultury povinnost.

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
© 2006-2023 | RSS: novinky, nové knihy, komentáře, diskuze, diskuzní fórum, citace, koupelnový nábytek