knihi.cz
...brána do světa literatury!
knihy autoři čtenáři diskuze
19
hodnoceno 5

Obálka knihy Udělej si ráj

Mariusz Szczygieł

kategorie ostatní
přidáno přidáno: 18.05.2011

Kniha autora Mariusze Szczygiela Udělej si ráj vypráví o současném Česku.
Zatímco Gottland vyprávěl o naší historii v uplynulých sto letech, Udělej si ráj je knihou o současném Česku. Je to subjektivní záznam z autorových častých návštěv Česka v posledních deseti letech, vyprávění o tom, co Poláka-čechofila fascinuje na dnešní české společnosti a kultuře – „kultuře radosti smutku“. Vedle portrétů známých postav (Egon Bondy, Bohumil Hrabal, Karel Teige, Jan Saudek, Denis Verecký, Halina Pawlowská, David Černý a další) zajímají autora nejvíc Češi, kteří nevěří v Boha. „Jak se vám žije bez Boha?“ je v knize jako refrén nejčastěji pokládaná otázka, ať už přímo nebo skrytě. Ale dočteme se také, jak v Česku (ne)pohřbíváme své blízké, jak bez patosu a hrdinství přistupujeme k vlastní historii, že pro nás smích znamená často masku tragické bezradnosti anebo že kultura funguje v Česku do jisté míry jako antidepresivum. Svébytným proplétáním motivů vzniká vrstevnatý obraz o naší zemi a kultuře, jak ho vidí slavný polský reportér a spisovatel, který je dnes také u nás významnou osobností. Kniha patří v Polsku k pěti nejúspěšnějším z minulého roku, autorská práva na ni byla tři měsíce od vydání prodána do pěti zemí. Český překlad doplňuje soubor deseti fotografií významného českého fotografa Františka Dostála.
Kde koupit knihu Udělej si ráj?
v e-shopech
od
(Zdroj: Heureka.cz)

Počet stran: 224
Původní cena: 199 Kč

zapln-lightdalší knihy autora Mariusz Szczygieł
Gottland (88%), Láska nebeská (88%), Libůstka (85%)
zapln-lightantikvariát
Žádná nabídka k prodeji. Chcete knihu prodat? Přidejte novou nabídku!
Sháníte tento titul? Vložte novou poptávku!
Sháníte tu to knihu? Chcete ji prodat? Zaregistrujte se a vložte svůj inzerát!
zapln-lightkomentáře a hodnocení knihy Udělej si ráj
přidáno přidáno: 26.06.2011 - 21:03
Polský autor Gottlandu pokračuje v krátkých črtách našich lidí. Pro mne velmi příjemné opakování současného dějepisu. Trošku jsem otrávený z jeho nadšení Davidem Černým, já cítím za Davida především stud a nesouhlasím, že je to osobnost, která by nás měla jako národ zastupovat. Hlasuji pro J. Cimrmana - neuráží a nemusí provokovat.
Dávám dvojku
Dalimoni (94%)
přidáno přidáno: 03.05.2012 - 14:35
Pro mě jednozačně silná kniha, možná o chloupek slabší než Gottland, ale i tak, výborně a čtivě napsáno to, co je tak zřejmé, ale člověk si to uvědomí až tehdy, když to vidí černé na bílém.
faba (80%)
přidáno přidáno: 18.06.2012 - 12:10
Není to lepší než Gottland. Škoda, ze začátku to tak vypadalo. Ale Pawlowská a Černý... nevím, nevím. Jinak je to kniha k zamyšlení nad naším národem nebo spíš lidmi. Zkrátka nad námi všemi.
Saturnin (88%)
přidáno přidáno: 27.10.2012 - 22:54
I Pawlovská a Černý jsou Češi a i oni něco vypovídají o našem národu. Pro mě je moc zajímavé vědět, jak se na Čechy dívají v zahraničí, zejména v katolickém Polsku...
banter (90%)
přidáno přidáno: 18.06.2013 - 08:51
Po všem tom mediálním přetřásání jsem čekal možná něco víc, ale i tak stálo za přečtení. Zajímavý pohled zvenčí.

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
© 2006-2022 | RSS: novinky, nové knihy, komentáře, diskuze, diskuzní fórum, citace, koupelnový nábytek