knihi.cz
...váš on-line čtenářský deník!
knihy autoři čtenáři diskuze
21
hodnoceno 2

Obálka knihy Pražský hřbitov

Umberto Eco

kategorie beletrie
přidáno přidáno: 24.01.2011

Devatenácté století překypovalo mnoha tajemnými a strašnými událostmi: nevyřešená a záhadná smrt Ippolita Nieva, Protokoly sionských mudrců, notoricky známý podvrh, který později inspiroval Hitlera k rozpoutání holocaustu, Dreyfusova aféra a četné intriky za účasti tajných služeb rozličných národů, zednářů, jezuitských spiknutí, stejně jako ostatní události, jejichž pravdivost nebyla nikdy prokázána, ale které poskytly bohatý materiál pro 150 let staré fejetony.

Kniha Pražský hřbitov je příběh, ve kterém všechny postavy - s výjimkou té hlavní - skutečně existovaly, včetně hrdinova pradědečka, autora záhadného dopisu Abbému Barruelovi, jenž odstartoval vlnu moderního antisemitismu.

Jediná fiktivní postava novely (která nicméně připomíná mnoho skutečných lidí, dokonce těch dnešních) se stává autorem rozličných výmyslů a spiknutí, a to vše na pozadí vyjímečného coups de théatre, podzemních stok plných mrtvol, lodí, které explodují v oblasti soptícího vulkánu, opatů ubodaných k smrti, notářů s falešnými vousy, hysterických satanistek, černých mší a podobně.

Stejně jako starobylé fejetony i Pražský hřbitov je ilustrovaný. Ilustrace jsou navíc dobové, takže v některých čtenářích mohou vzbuzovat pocity nostalgie a náhlé touhy po starých knihách svého mládí.

Očekávám nicméně i další dva druhy čtenářů.

Ti první nemají ani zdání, že všechny tyhle věci se ve skutečnosti staly, nevědí nic o literatuře devatenáctého století, a jsou proto těmi, kteří berou vážně dokonce Dana Browna. Ti, se sadistickým potěšením, ocení děj knihy jako snůšku perverzních výmyslů, včetně hlavní postavy, kterou jsem se snažil vytvořit coby nejcyničtějšího a nejnepříjemnějšího hrdinu v historii literatury. Poslední skupina čtenářů ví, nebo přinejmenším cítí, že věci, které líčím, se skutečně staly. Tento čtenář možná ucítí, jak se mu zlehka potí čelo, bude se úskostlivě ohlížet za sebe, zhasne všechna světla v bytě a pojme podezření, že všechny ty věci se mohou stát znovu, nebo že se dokonce dějí právě teď. A bude si myslet to, co bych rád, aby si myslel: "Jsou mezi námi..."
Kde koupit knihu Pražský hřbitov?

Originální název: Cimitero di Praga

zapln-lightdalší knihy autora Umberto Eco
zapln-lightantikvariát
Žádná nabídka k prodeji. Chcete knihu prodat? Přidejte novou nabídku!
Sháníte tento titul? Vložte novou poptávku!
Sháníte tu to knihu? Chcete ji prodat? Zaregistrujte se a vložte svůj inzerát!
zapln-lightkomentáře a hodnocení knihy Pražský hřbitov
Perdido (96%)
přidáno přidáno: 08.01.2012 - 00:12
Chvála vyprávění a vypravěčům, sláva kolážím a egalitářství pravdy a pravděpodobnosti. V jednom momentě se píše o dokonalé tenisové výměně, kdy není nutné vymýšlet si obžaloby, protože stačí vrátit protivníkovi ty, které došly na vaši adresu. Jsou-li Sionské protokoly příběh, který, nehledě na okolnosti vzniku stal se mnohým pravdou, pak Pražský hřbitov vrací míček spřádáním příběhu o zlu, zkaženosti, nenávisti a vpodstatě všem tom, co Protokoly připisovaly židům, ale tentokrát na straně jiného "nepřítele" - no, řekněme měštáka sans pudeur ni moral, Maupassant by se jistě radoval. A nevrací jej jen nefiktivním varováním před zlem varujícím před fiktivním zlem, ale rovněž formou i když otázkou by mohlo být proč - odpovědí by asi mohlo být, že je tím vše jaksi kompletizováno, je tím podtrhnuta bující epičnost a tím je podtrhnuta fabulativnost celé této kolosální (a tím pochopitelně nemyslím co do počtu stran, ale co do hustoty děje) koláže a tudíž systém, který maestro Eco použil na konstrukci svého sdělení, tedy jakým způsobem naložil s historickými fakty a plně to koresponduje s tím, co z nich chtěl mít.
Každopádně asi jen těžko si lze představit příhodnější odpověď na Protokoly sionských mudrců a jen těžko si lze představit, že by se podobného úkolu dokázal zhostit někdo povolanější než U. E.
banter (80%)
přidáno přidáno: 10.07.2012 - 18:44
Na mě příliš hutné. Místy zajímavé filozofické náměty, místy velmi akční a naopak místy jsem se ztrácel v hromadě postav a faktů.

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
© 2006-2024 | RSS: novinky, nové knihy, komentáře, diskuze, diskuzní fórum, citace, koupelnový nábytek