knihi.cz
...založte si svůj deník teď!
knihy autoři čtenáři diskuze
6
hodnoceno 2

Obálka knihy Budovatelé říše

Boris Vian

kategorie beletrie
přidáno přidáno: 28.10.2007

Boris Vian (1920-1959) toho za svůj nedlouhý život stihl hodně. Brilantně absolvoval techniku jako inženýr hutnictví a pak se v letech 1943-46 nudil ve Francouzském normalizačním ústavu. To jen posílilo jeho bytostný anarchismus a odpor k byrokracii. A tak svět přátel, hudby, recese, provokací a mystifikací svého mládí nalézá a spoluvytváří i v Paříži. Stává se jednou z výrazných postav intelektuální čtvrti Saint-Germain-des-Prés, působí jako jazzový trumpetista, referuje o jazzu v časopisech, stýká se s filozofy a literáty od Sartra po Ionesca, ale na existencionalistickou víru nepřestoupil. Nejraději má Alfreda Jarryho a roku 1952 se stává členem Patafyzického kolegia. Maluje, zpívá a hlavně píše, píše básně, šansony, prózu i divadlo. Píše i pro film a dokonce operu. Zůstává ironický, cynický, lehce dekadentní, provokace a mystifikace stále patří mezi jeho zbraně, jimiž brání zdravý rozum a upřímný cit. Budovatelé říše (1957) jsou toho dokladem.
Kde koupit knihu Budovatelé říše?


zapln-lightdalší knihy autora Boris Vian
zapln-lightantikvariát
mailbox g21  nabízí za 60 Kč [24.07.2016]
perfektní stav. Osobně v Praze nebo poštou

Sháníte tento titul? Vložte novou poptávku!
Sháníte tu to knihu? Chcete ji prodat? Zaregistrujte se a vložte svůj inzerát!
zapln-lightkomentáře a hodnocení knihy Budovatelé říše
banter (90%)
přidáno přidáno: 24.11.2007 - 13:37
Čist divadelní hry je tak trochu úlet, ale je to dávno, co jsem viděl toto představení, tak jsem si ho chtěl připomenout. Postavy ve hře neustále utíkají do vyšších pater, utíkají pře hlukem, který symbolizuje... a právě co? Setkal jsem se i s vysvětlením, že před vlastním svědomím. Osobně v tom vidím ustupování Hitlerovi. Ostatně co by byl Schmürz, když ne německá menšina?
Morien (100%)
přidáno přidáno: 23.09.2010 - 12:10
Stoprocentní překvapení, které jsem si dopřála z tak nuzného důvodu, jako že jsem musela čekat, až po polední pauze otevřou poštu a venku bylo vedro a vedle byla otevřená knihovna. Zároveň mě ovšem Vian trochu naštval, protože když tu hru napsal, nemohu ji už napsat já.

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
© 2006-2022 | RSS: novinky, nové knihy, komentáře, diskuze, diskuzní fórum, citace, koupelnový nábytek