knihi.cz
...čtenáři všech žánrů spojte se!
knihy autoři čtenáři diskuze
26
hodnoceno 6

Obálka knihy Dva proti říši

Jiří Šulc

kategorie historie
přidáno přidáno: 24.09.2007

Dne 27. května 1942 byl v Praze proveden atentát na SS-Obergruppenführera a generála policie Reinharda Heydricha, třetího nejvyššího nacistického představitele po Hitlerovi a Himmlerovi. Heydrich bezprostředně po svém nástupu do úřadu zastupujícího říšského protektora nastoluje vládu teroru proti obyvatelům. V reakci na novou vlnu poprav a ve složité politické situaci se exilová vláda v Londýně a její zpravodajská služba odhodlají k odvážnému plánu - v několika skupinách jsou v protektorátu vysazeni parašutisté. Dva z nich tvoří skupinu Antropoid: Josef Gabčík a Jan Kubiš.
Atentát se málem nezdaří, Heydrich je vážně raněn. Okamžitě se rozbíhá obrovská pátrací akce. Když o týden později Heydrich umírá, nařizuje Hitler jako odvetu likvidaci Lidic. Na základě udání Karla Čurdy je ráno 18. června 1942 obklíčen kostel sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici, kde se skupina skrývá. Odpor hrstky mužů trvá několik hodin, výsledek je nevyhnutelný. Kubiš s dvěma dalšími padne při obraně kostela. Zbývající čtyři, mezi nimi Gabčík, uvěznění v zaplavované kryptě a již bez munice, volí sebevraždu.
Dva proti Říši je historický román založený na podrobném zkoumání pramenů a literatury. Popisuje scénu domácího odboje stejně jako exilovou vládu, výcvik parašutistů v Anglii, přípravu atentátu, okolnosti i situaci po něm. Nevyhýbá se líčení soukromého života hrdinů. Poskytuje realistický obraz o strukturách německé moci, zabývá se vyšetřovacími postupy gestapa. Kromě známých faktů obsahuje i řadu nedávno publikovaných či málo známých skutečností. Román, který zaujme strhujícím dějem i výbornou psychologií postav, nabízí stále inspirující příběh o skupince statečných vojáků, jednom diktátorovi, zradě, smrti a svobodě.
Kde koupit knihu Dva proti říši?


zapln-lightdalší knihy autora Jiří Šulc
zapln-lightantikvariát
Žádná nabídka k prodeji. Chcete knihu prodat? Přidejte novou nabídku!
Sháníte tento titul? Vložte novou poptávku!
Sháníte tu to knihu? Chcete ji prodat? Zaregistrujte se a vložte svůj inzerát!
zapln-lightkomentáře a hodnocení knihy Dva proti říši
keane1980 (72%)
přidáno přidáno: 08.03.2008 - 11:26
Román, který se (alespoň podle autora) pevně drží historických faktů - to je jeho největší výhoda a zároveň i slabina. Příběh není nijak přikrášlen a konec známe, přesto je to velmi čtivé a napínavé. Ani postavy nejsou moc propracované, ale to, že šlo o skutečné lidi vás donutí držet jima palce a bát se o ně. Nevýhodu vidím v tom, že autor zde vlastně není vypravěč, ale pouze přepisuje historická fakta; vyznat se ve změti postav je někdy obtížné. Navíc skočíte rovnou do děje a pak jste z něj prudce vytrženi; určitě by mě zajímalo co se dělo před tím a co potom.
Knížku ale rozhodně doporučuji, každý koho aspoň trochu zajímají české dějiny (nebo má rád napínavé příběhy) musí být spokojen.
exitus (95%)
přidáno přidáno: 12.11.2009 - 16:26
Velmi pěkná knížka, nemohla jsem se od ní odtrhnout, i když jsem samozřejmě věděla, co se bude dít a jak to dopadne...Avšak několik zajímavých poznatků jsem si odnesla. Rozhodně doporučuji
Pavel (85%)
přidáno přidáno: 05.12.2009 - 00:21
Hodně napínavé...zajímavý náhled do pohnutek konání jak Němců, tak prostých Čechů a parašutistů. Zvlášť zajímavě je popsána německá taktika, se kterou se snaží donutit Čechy, aby udali skrývané parašutisty. Psychický nátlak, fyzický teror. Sliby, které vypadají lákavě, ale nejsou nikdy splněny. Bohužel, někteří se jimi nechali zlákat - dozajista pak hodně litovali...
přidáno přidáno: 29.07.2010 - 09:04
100 %! Opravdu nádherná kniha, jedna z nejlepších o české historii v období protektorátu. Přečetla jsem ji jedním dechem a děj jsem prožívala opravdu intenzivně. Pak musela následovat cesta do Prahy do Resslovy ulice. Tam na vás dýchne obrovské vlastenectví a statečnost. Knihu vřele doporučuji všem, kteří se chtějí něco dozvědět a navíc prožít napínavý děj.
přidáno přidáno: 24.12.2010 - 06:50
Musel jsem použít nejvyšší hodnocení. Kniha je pro mě naprosto dokonalá, i když se možná jedná pouze o rekonstrukci historické události. To ovšem vůbec nevadí - nechybí akce a napětí.
Sám bych se nechtěl ocitnout v době protektorátu.
Dalimoni (98%)
přidáno přidáno: 06.11.2012 - 00:38
Výborně napsaná kniha o atentátu na Heydricha a nejen o tom. Velmi dobře propracovaný popis té doby, hrůzy jaké lidé zažili v této době, se dají těžko pochopit i po 70. letech a je velmi těžké se do situace jednotlivých hrdinů té doby vcítit. Každopádně skvěle napsané i jako historický dokument, i když je to románově zpracováno, dost se to podobá oficiálním historickým pramenům. Kniha je vhodná nejen pro milovníky historie druhé světové války. Čte se jedním dechem, takže komu nevadí knihy z války, určitě si přijde na své.

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
© 2006-2023 | RSS: novinky, nové knihy, komentáře, diskuze, diskuzní fórum, citace, koupelnový nábytek