knihi.cz
...máte něco rozečteného?
knihy autoři čtenáři diskuze
1
hodnoceno 1

Záboj Bohuslav Kuľhavý

kategorie beletrie
přidáno přidáno: 27.03.2010


Kde koupit knihu Márne volanie?


zapln-lightantikvariát
Žádná nabídka k prodeji. Chcete knihu prodat? Přidejte novou nabídku!
Sháníte tento titul? Vložte novou poptávku!
Sháníte tu to knihu? Chcete ji prodat? Zaregistrujte se a vložte svůj inzerát!
zapln-lightkomentáře a hodnocení knihy Márne volanie
Perdido (78%)
přidáno přidáno: 31.03.2010 - 09:55
Poměrně zajímavá kniha, jejíž struktura by se dala charakterizovat jako dvouvrstvá autobiografie. Autor se většinu svého aktivního období zabýval možnostmi rozvoje postmoderních přístupů nejen v malířství či obecně výtvarném umění, ale rovněž se "skromnými" přesahy do architektury, ekonomiky, struktury společnosti atd. Z tohoto hlediska by se dalo nahlížet na Márne volanie jako na jakési aplikační vademecum postmodernistického přístupu, lépe řečeno přístupu z tohoto syntetizujícího směru pouze vycházející. Přitom mu jde v prvé řadě o to, aby syntéza nebyla pouhým eklektickým zhuštěním či vrstvením různých prvků, ale aby jednotlivé komponenty vytvářely organický celek. Myšlenka sama o sobě hezká, i když, obávám se, už trochu překonaná. Nicméně Kuľhavý tento program začal rozvíjet už koncem šedesátých let a v rámci této doby šlo nejspíš o program překvapivě progresivní.
Svůj přístup ostatně demonstruje právě zvolenou strukturou knihy, kdy se střídají kapitoly teoretické a prozaické, ovšem oboje se ubírá stejným směrem v čase i rozvoji děje, občas se obě roviny prolínají a vůbec jsou k sobě připoutány poměrně zručně.
Co ovšem Perdido jen stěží snášelo, byla neustálá do očí bijící stylizace autora do role nedoceněného génia. Ano, byl na stáži v Americe, kde se mu dostalo jistého uznání, vystavoval v Londýně a dokonce neváhal do knihy vložit i kopie různých ocenění a jeden obraz dokonce prodal za 2500 dolarů (no panejo! Tak to je nářez!) a přesto neustále naráží na nepochopení, nikdo nechce poslouchat jeho geniální myšlenky o potřebě nového uspořádání světa a o nutnosti vychovávat malířstvím. Dost nesmyslně na mě taky působilo, že minimálně polovina odstavců či vět v teoretických kapitolách byla zvýrazněna - to snad autor chtěl naznačit, že čtenáře je třeba nakopnout? Mohlo by se to snad brát jako další postmoderní hříčka, ale obávám se, že v tomhle případě hříčka docela hloupá a ne zrovna vtipná.
Ano, celá kniha je jedním marným voláním, tak marným, až by se snad i chtělo říct, že přímo marnivým. Být trochu skromnější, nebyl by snad takový problém tohle volání vyslyšet...

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
© 2006-2024 | RSS: novinky, nové knihy, komentáře, diskuze, diskuzní fórum, citace, koupelnový nábytek