knihi.cz
...máte něco rozečteného?
knihy autoři čtenáři diskuze
2
hodnoceno 1

Eugene O´Neill

kategorie poezie, divadlo, drama
přidáno přidáno: 11.01.2010

Hra O'Neilla je zajímavou novodobou adaptací známé antické tragédie jednající o návratu Agamemnóna domů za manželkou Klytaiméstrou, kdy je zavražděn jejím milencem. Navrátivší se syn musí za pomoci sestry Elektry pomstít jeho smrt matkovraždou.
Děj je tentokrát zasazen do roku 1865, přesněji do Ameriky za dob občanské války. Podobně jako v antických tragédiích zde máme průvodce - chór, vysvětlující popudy rodiny či upřesňující nenápadně nové indicie k ději.
Otec rodiny Ezra Mannon je na poli stejně jako jeho syn Orin. Chlapec byl matčiným miláčkem, proto Kristina neustále obviňuje svého manžela, že jí syna odvedl. Mezi Mannonovými došlo k rozpadu jejich manželství již krátce po svatbě, přesto spolu zůstali. Ale za manželovi nepřítomnosti jejich dcera Lavínie zjišťuje, že její nápadník námořník Adam Brant se nezajímá o ni, ale již delší dobu dochází za její matkou. Navíc se ukáže, že je vlastně jejich vzdáleným příbuzným, jehož rodiče kdysi hrdí Mannovi vyhnali z domu. Lavínie zbožňuje svého otce a podvod ze strany matky a jejího milence plně odsuzuje. V dopise ji zhanobí před Ezrou, který si s ní chce po příjezdu promluvit, ale hned první den je otráven jedem.
Zakrátko se vrátí z vojny i Orin. Je poznat
, že vyrostl teprve na frontě, nechápe zlost své sestry, která jej cíleně manipuluje směrem k vraždě matčina milence, plukovníka Branta. Nejspíše však dosud netušila, že její mladší bratr svou matku velmi miloval, což hraničilo až s jiným pojetím lásky (oidipův komplex). Kristina se po smrti milence zhroutí a zastřelí se blízko svého syna.
Další události se přihodí až po jednom roce. Lavínie odvezla svého bratra z domu pryč, aby na Ostrovech přišel na jiné myšlenky, ale je znát, že se z toho již nikdy nesrovná, i když má stále po boku milující sousedku Hazel. Zato sestra se velmi změnila. Po roce pryč vypadá přesně jako její matka. Má dokonce stejné pojetí života a dělá věci, jaké Kristině vytýkala. Nyní se ráda hrne do manželství s hodným bratrem Hazel Petrem. Štěstí jim však nepřeje, protože s snaží neustále zakrýt to, co se stalo před rokem. Orin tento tlak
nevydrží a zastřelí se. Od Lavínie se všichni odvrátí, neboť ji považují za původkyni veškerého zla. Teprve tehdy pochopí, že i když byla nejdříve přísná a poté poznala, jaký je život s mužskými domorodci na ostrovech, musí kletbu své rodiny vykoupit co nejdelším utrpením v proklatém domě
svých předků.
Kde koupit knihu Smutek sluší Elektře?


zapln-lightdalší knihy autora Eugene O´Neill
zapln-lightantikvariát
Žádná nabídka k prodeji. Chcete knihu prodat? Přidejte novou nabídku!
Sháníte tento titul? Vložte novou poptávku!
Sháníte tu to knihu? Chcete ji prodat? Zaregistrujte se a vložte svůj inzerát!
zapln-lightkomentáře a hodnocení knihy Smutek sluší Elektře
Morien (87%)
přidáno přidáno: 03.03.2010 - 22:51
Až na dřeň.

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
Smutek sluší Elektře | trvalý odkaz | textová verze | RSS komentářů | RSS diskuze
© 2006-2021 | RSS: novinky, nové knihy, komentáře, diskuze, diskuzní fórum, citace, koupelnový nábytek