knihi.cz
...čtenáři všech žánrů spojte se!
knihy autoři čtenáři diskuze
7
hodnoceno 2

Obálka knihy Den opričníka

Vladimir Sorokin

kategorie beletrie
přidáno přidáno: 13.12.2009

Antiutopická politická satira pozoruhodného ruského autora zavádí čtenáře do blízké budoucnosti, v níž v Rusku opět vládne car, chráněný po vzoru Ivana Hrozného gardou opričniků.
Román popisuje jeden rušný den důstojníka opričiny, carovy osobní milice s prakticky neomezenými pravomocemi. Jsme v Rusku roku 2027, které znovu připojilo okolní národy, obehnalo svaz vysokou zdí a Evropu drží v šachu regulací dodávek plynu. Vládne tu car, který nastolil starý dobrý pořádek, to nejlepší ze Stalina a Ivana Hrozného, pod záštitou státního pravoslavného vyznání. Vypravěč s věcnou profesionalitou vykonává nařízená zvěrstva, nepochybuje o velikosti a dobrotě Gosudarově, podle povinného vkusu miluje vše krásné a povznášející, se svými kolegy však zároveň holduje bizarním drogám a prapodivným sexuálním praktikám. Autor zvolil pozoruhodný jazyk, který připomíná staroruské byliny s přídavkem technických výrazů a občasné čínštiny (protože Čína je Ruskem jediným respektovaným partnerem). Vytvořil tak dokonalou atmosféru v budoucnu obnovené minulosti, která je nicméně satirou mnoha prvků ruské současnosti.
Kde koupit knihu Den opričníka?

Originální název: День опричника
Počet stran: 176
Původní cena: 239 Kč

zapln-lightdalší knihy autora Vladimir Sorokin
zapln-lightantikvariát
Žádná nabídka k prodeji. Chcete knihu prodat? Přidejte novou nabídku!
Sháníte tento titul? Vložte novou poptávku!
Sháníte tu to knihu? Chcete ji prodat? Zaregistrujte se a vložte svůj inzerát!
zapln-lightkomentáře a hodnocení knihy Den opričníka
Perdido (90%)
přidáno přidáno: 13.12.2009 - 16:59
Je třeba uznat, že autor použil vtipný a hravý jazyk se spoustou novotvarů a zároveň anachronickou stylistikou, za což se dá udělit i devadesát procent (dle stupnice Perdida). Jenže, vzato kol a kolem, tohle tady bylo už v Mechanickém pomeranči.
Dále kniha přímo prýští snahou varovat před jistými neblahými tendencemi současné ruské společnosti, což je sice nejspíš záslužný čin, ale ruku na srdce - tohle ocení jen více angažovaní.
Vlastně se nejedná o nijak špatné dílo, i se čtenářem si autor hraje pomocí různých narážek nejasných a ne všechno je zcela vysvětleno by mysl a fantazijnost svou čtenář poštengrovati trochu ráčil...
...ale dle recenze v Respektu se dalo čekat tak nějak víc...
Diktis (95%)
přidáno přidáno: 26.04.2010 - 12:53
Narozdíl od Perdida jsem zklamaná nebyla. Líbil se mi jazyk hlavního hrdiny, který kontrastoval s jeho činy. Bylo to desivé a zaroveň zábavné čtení. Co se snahy autora varovat týče, nerušila mě. Za mě 95%.

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
© 2006-2023 | RSS: novinky, nové knihy, komentáře, diskuze, diskuzní fórum, citace, koupelnový nábytek