knihi.cz
...brána do světa literatury!
knihy autoři čtenáři diskuze
66
hodnoceno 11

Obálka knihy Zlodějka knih

Markus Zusak

kategorie beletrie
přidáno přidáno: 03.12.2009

Mladý australský autor sepsal silný, jímavý a neobyčejně čtivý příběh. Jeho vypravěčem učinil Smrt. Smrt je zdánlivě nezúčastněný divák, s dokonalým odstupem, s osobitou perspektivou; má všechny předpoklady pro to být svědkem a vypravěčem. Ale příběh Liesel Memingerové je tak mimořádný, že i Smrt si musí přiznat zájem o živé lidi, dojetí z jejich utrpení, hořkost a úlevu z konců. I Smrt má srdce. Zusakova kniha se vydává na smutná místa, rozhodně ale není skličující. Kniha se stala záhy po svém vydání mezinárodním bestselerem. Vyšla poprvé v roce 2006, letos její prodej dosáhl 1 000 000 výtisků po celém světě. Čtenáři oceňují Zusakovo vypravěčské umění, originální volbu vypravěče, poetický jazyk, zejména se však vyzvedává téma knihy. Druhou světovou válku a holokaust se Zusakovi podařilo originálně a působivě zprostředkovat i těm, kteří tu dobu znají už jen z literatury, filmů či z vyprávění. Líčí ji jednak pohledem vševědoucí a všudypřítomné smrti, jednak slovy dítěte, navíc dítěte žijícího v Německu, v poražené zemi. Zaměřuje se ale spíš na všední život v zázemí, do kterého válka jen pomalu a plíživě proniká. Podle Zusakových vlastních slov ho k napsání knihy inspirovalo vyprávění jeho matky, která prožila válku v Mnichově a zažila bombardování města, a byla i svědkem scény, která získala důležité místo ve Zlodějce knih: městem prošel průvod Židů pochodujících do koncentračního tábora; jakýsi muž prý jednomu z nich podal kousek chleba a dostal za to pár ran důtkami od vojáka z eskorty. Kolem této scény, spojující laskavost a krutost, dvě krajní polohy lidské povahy, pak vyrostl obsáhlý příběh, který dokáže podmanit.
Kde koupit knihu Zlodějka knih?
v e-shopech
od
(Zdroj: Heureka.cz)

Originální název: The Book Thief
Počet stran: 528
Původní cena: 358 Kč

zapln-lightdalší knihy autora Markus Zusak
Posel (90%), Roky pod psa (64%), Smečka rváčů (85%)
zapln-lightantikvariát
mailbox vika  shání  [07.06.2013]
hledám, dobrý stav, nabídněte
mailbox snaqe  nabízí za 99 Kč [17.11.2010]
v angličtině, jednou čtená, ve velmi dobrém stavu

Sháníte tu to knihu? Chcete ji prodat? Zaregistrujte se a vložte svůj inzerát!
zapln-lightkomentáře a hodnocení knihy Zlodějka knih
Alicka (100%)
přidáno přidáno: 31.12.2009 - 09:39
Naprosto úžasná knížka, kterou jsme zhltala během dvou dní. Výborně popsaná doba 2.světové války v Německu, příběh vyprávít Smrt... Neuvěřitelně silný příběh.
Pavel (95%)
přidáno přidáno: 14.05.2010 - 20:05
Tento styl vyprávění si člověka velmi snadno podmaní. Jak prožívaly válku děti Třetí říše? Jak se podepsala do jejich životů? Smutný příběh barvy nachového nebe, kdy místo sněhu padal z oblaků horký popel a prach.
danak (99%)
přidáno přidáno: 02.11.2010 - 11:05
Souhlasím s předchozím příspěvkem.
Eilatia (95%)
přidáno přidáno: 28.05.2011 - 13:05
Zusak naprosto neagresivním způsobem dokáže poukázat na jednu polohu války, kterou mnozí přehlíží. Totiž že existovali Němci, kteří měli srdce a dokázali rozpoznat dobro od zla, přičemž byli den co den ubíjeni režimem, který panoval. Přes veškerý tlak každé ráno vstali s čistým svědomím, že pomohli potřebným, když to bylo v jejich moci, přičemž se kolikrát ocitli tváří v tvář smrti. ... Možná, že se v knize nevyřklo slovo nevinnost, ale právě ona sehrává v celém příběhu důležitou roli. Zvlášť na posledních stránkách přímo bije do očí, a to tak mocně, že se člověku do nich derou slzy.
Oskar (98%)
přidáno přidáno: 16.01.2012 - 10:35
Kniha se dobře četla, byla napsaná tak trochu jinak, než je obvyklé, ale to jí jen prospělo. Příběh snad nikde nepřekročil hranici, kdy by se už dalo říct, že je přitažený za vlasy, i když občas už na hranici stál (např. při bombardování ulice). Co té knize vyčíst? Liesel toho zažila opravdu mnoho, poznala dobré i zlé lidi, ale mohla něco takového ve skutečné válce opravdu prožít nějaká skutečná holka? (A tím nemyslím přítomnost a činy vypravěčky Smrti.) Myslím, že těžko. Přesto je kniha krásná a dojemná.
Dalimoni (97%)
přidáno přidáno: 20.09.2012 - 00:41
Opravdový čtenářský bonbonek, působivá kniha, která nemůže nechat chladným žádného čtenáře. Smutný příběh, který ukazuje sílu lásky, přátelství, "člověčenství" a hrdinství v kruté době fašistického Německa. Velmi netradiční a neotřelý styl vypravování, který mě po pár stránkách chytil a nepustil až do konce příběhu. Kniha na mě udělala velmi silný dojem a určitě všem doporučuji přečíst.
deda.Dedek (100%)
přidáno přidáno: 13.09.2013 - 13:15
Tuhle knížku jsem začal číst po tak čtivých knihách jako Šogun,Pilíře země či Milénium a chvíli mi trvalo,než jsem se včetl.Pak už jsem se nemohl odtrhnout. Otevřela mi nový pohled na válku(jakoukoliv). Je plná lidskosti a lásky nestavěné zbytečně na obdiv. Popisuje věci a děje, které jsou "hrozné a nádherné současně". Asi jsem nečetl moc takhle skvělých knih. 100%.
drnda (100%)
přidáno přidáno: 03.02.2014 - 07:46
Výborná knížka, moc nemusím válečné příběhy, ale tahle kniha je skvělá a ještě lepší je ironie smrti a přežití, kterou autor nakousl.
flory (100%)
přidáno přidáno: 29.04.2014 - 14:00
Dlouho jsem takovou knihu hledala. Je opravdu úžasná, dojímavá a originální. Takových je málo. Můžu opravdu doporučit! Nádhera!
Lada.. (80%)
přidáno přidáno: 27.09.2015 - 17:40
Souhlasím se zde již uvedenými názory, že kniha je velice originální. Bohužel mi na ní vadilo, že autor dopředu prozrazuje osudy hlavních postav a ve většině případů mi čtení narušovaly vepsané vsuvky.
ppavlina (95%)
přidáno přidáno: 23.04.2017 - 10:11
Moc se mi líbila, občas však skoro melodrama (Rudy a plyšový medvídek). Styl psaní opravdu jedinečný, vychutnávala jsem si všechna slova. Některé slovní obraty na mne udělaly hluboký dojem, a ty potom samozřejmě umocní už i tak působivé téma.

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
© 2006-2020 | RSS: novinky, nové knihy, komentáře, diskuze, diskuzní fórum, citace, koupelnový nábytek