knihi.cz
...vaše on-line knihovnička!
knihy autoři čtenáři diskuze
36
hodnoceno 5

Obálka knihy Zmizet

Petra Soukupová

kategorie beletrie
přidáno přidáno: 04.08.2009

Intimní rodinné či partnerské vztahy jsou tradiční doménou ženských a dívčích románků. Vyšší literatura se tohoto tématu jako by bála a možná i trochu štítila. Tím větší pozornost potom budí, dokáže-li je nějaký autor uchopit neprvoplánově,nesentimentálně a netradičně. Petře Soukupové se to podařilo hned v první knize nazvané K moři. I v jejím novém souboru tří rozsáhlých povídek jsou hlavním tématem rodinné vztahy.Tentokrát však autorka zvolila stylizaci dětského hrdiny. V prvních dvou textech jsou děti vypravěči příběhu, ve třetím je vypravěčem sice již dospělá žena, ale těžištěm jsou její vzpomínky na dětství. Ve všech povídkách se hrdinové snaží vyrovnat s určitým rodinným traumatem, které je vzdaluje od jejich blízkých, nutí je hledat identitu a místo v rodině.
Kde koupit knihu Zmizet?

Štítky: povídky
Počet stran: 344
Původní cena: 289 Kč

zapln-lightdalší knihy autora Petra Soukupová
zapln-lightantikvariát
Žádná nabídka k prodeji. Chcete knihu prodat? Přidejte novou nabídku!
Sháníte tento titul? Vložte novou poptávku!
Sháníte tu to knihu? Chcete ji prodat? Zaregistrujte se a vložte svůj inzerát!
zapln-lightkomentáře a hodnocení knihy Zmizet
Morien (67%)
přidáno přidáno: 10.06.2010 - 20:03
Autorka mě začíná pomalu štvát. Já bych tolik chtěla, aby se mi její knihy líbily. U "K moři" se mi to nakonec podařilo vsugerovat, u "Zmizet" k tomu myslím jen tak nedojde. Lakonický styl psaní se mi velmi zamlouvá, za ten patří slešně Soukupové veliká pochvala a obdiv, či co by jí tak za to mohlo patřit. Co mi ale tolik vadí - obsah. Já rozhodně nepatřím k těm lidem, kteří by si mysleli, že svět je růžové místo k žití, ale co je moc, to je moc. Nelíbí se mi monotónnost, do které všechny postavy zabředají. Všichni sourozenci jsou opravdové bestie, všechny matky krávy, otcové hrubci a opilci, žádný člověk není schopen citu. Nikdo nemyslí sám za sebe, všichni zapadají do jakýchsi škatulí. Jestli je to obraz skutečnosti, tak taková skutečnost se mi nelíbí. Když něco čtu, chci najít postavu, se kterou bych se ztotožnila. U slečny Soukupové si to neřeknu u nikoho, nikdo mi nepřijde jako skutečně silný nebo originální jedinec, který by se nenechal semlít mašinerií obyčejnosti.
banter (90%)
přidáno přidáno: 13.01.2011 - 17:19
Bál jsem se, jestli to nebude spíš čtení pro ženské, ale zbytečně. Recenze slibovaly prokreslenou psychologii postav, což je pravda. Velmi deprimující příběhy. Mám jen připomínku k tomu poslednímu. Pojmenovat hlavní postavy podobně (Hanka a Helenka) značně stěžovalo četbu a orientaci v rodinných vazbách.
Pavel (95%)
přidáno přidáno: 24.05.2011 - 10:32
Velmi sugestivně popsané vztahy v narušených rodinách, jejíž členové trpí a ubližují si, nerozumí si, i když se mají rádi.
Saturnin (89%)
přidáno přidáno: 29.04.2013 - 21:35
Ta knížka se mi hodně líbila. Ženský element je tam sice cítit, ale moc nepřekáží. Doporučuji přečíst, když si myslíte, že jste na tom špatně. Autorčiny postavy na tom často bývají ještě hůř. Navíc na ně doléhá i minulost, které se nelze nijak zbavit. Očekávání, které jsem měl - tedy že mi kniha navodí pocit chtít zmizet, se částečně naplnila. Nebyl jsem to ale já kdo chtěl zmizet, nicméně jsem to občas přál některým postavám. Aby mohly jednoduše zmizet a odhodit tu tíhu. Souhlasím s jedním z předchozích komentářů - v poslední povídce se mi hlavní postavy Hanka a Helenka také pletly, ale myslím si, že autorka je tak pojmenovala záměrně. Má to asi něco symbolizovat...
Gemini.V (95%)
přidáno přidáno: 30.11.2015 - 18:10
Čtu hodně, čtu skoro vše a snažím se číst české autory - a autorky. A tohle - na rozdíl od mnohých jiných - není plytké. Ty postavy mají osudy, i když těžké, ale pochopitelné a já si myslím, že postavy reagují adekvátně k příběhu. Osudy jsou kruté, to je pravda, ale takových je kolem nás hodně.Příběhy se mi moc líbily a na rozdíl od jiných knih na ně dodnes občas myslím.

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
© 2006-2019 | RSS: novinky, nové knihy, komentáře, diskuze, diskuzní fórum, citace, koupelnový nábytek