knihi.cz
...váš on-line čtenářský deník!
knihy autoři čtenáři diskuze
8
hodnoceno 2

Obálka knihy Tereza Raquinová

Emile Zola

kategorie beletrie
přidáno přidáno: 19.05.2009

Tereza Raquinová je syrovým a bezcitným dílem, které vypráví příběh milostného trojúhelníku. Tereza žije s manželem a tchyní nad malou galanterií. Každý čtvrtek mívají hosty, mezi nimi i Kamilova přítele Laurenta, do kterého se Tereza zamiluje. Laurent její lásku opětuje, v cestě jim však stojí Kamil. V jejich myslích se pomalu rodí plán vraždy, který uskuteční na řece při vyjížďce ve člunu. Vražda je označena jako nehoda.

Laurent, který má s Kamilovou matkou velmi vřelý vztah, se po nějaké době ožení s Terezou a zaujme tak Kamilovo místo. Oba dva jsou však ve snech a vidnách pronásledováni “duchem” zavražděného, který mezi ně zaseje nedůvěru. Nemohou spolu vydržet, zároveň se však navzájem hlídají, aby se neudali policii.

Oba téměř zešílí a neopatrně se podřeknou před bezmocnou matkou, která už ale nikomu nemůže svěřit pravdu. Břímě vraždy, které si s sebou nesli, je nakonec donutí spáchat sebevraždu.

Zola dokonale obhajuje svůj názor na podstatu člověka (jsme dílem dědičnosti a prostředí), syrově líčí počátky mileneckého spiknutí, vraždu i následné období nedůvěry. Vrahů nelituje, naopak je nechává zcela napospas pocitu viny, který je mučí.
Kde koupit knihu Tereza Raquinová?

Originální název: Thérèse Raquin
Štítky: nevěra, vražda

zapln-lightdalší knihy autora Emile Zola
zapln-lightantikvariát
mailbox kompost  nabízí za 70 Kč [02.04.2013]
Ve velmi dobrém stavu.

Sháníte tento titul? Vložte novou poptávku!
Sháníte tu to knihu? Chcete ji prodat? Zaregistrujte se a vložte svůj inzerát!
zapln-lightkomentáře a hodnocení knihy Tereza Raquinová
Annik (60%)
přidáno přidáno: 22.11.2009 - 18:36
Hm, mě se to zdálo příliš výchovné a Zola tu doslova předvádí "svůj" naturalismus v praxi. Vadila mi ta názornost a zvolení postav jako dokonalých exemplářů pro dokázání teorie. Ale ve druhé půlce mě to dokázalo vtáhnout do té míry, že jsem občas šla spát s mírně nepříjemným pocitem v zádech, vyprávění má hororové prvky... ;-).
evcak88 (70%)
přidáno přidáno: 13.06.2010 - 22:02
Na můj vkus až příliš naturalismu :-)

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
© 2006-2023 | RSS: novinky, nové knihy, komentáře, diskuze, diskuzní fórum, citace, koupelnový nábytek