knihi.cz
...brána do světa literatury!
knihy autoři čtenáři diskuze
4
hodnoceno 1

Obálka knihy Liberalismus

Ludwig Von Mises

kategorie společenské vědy
přidáno přidáno: 22.04.2009

Misesův Liberalismus je klasickým dílem, ve kterém autor obhajuje myšlenky svobody a míru, myšlenky liberalismu. Přestože kniha byla napsána již v roce 1927, argumenty ve prospěch svobody v ní obsažené neztratily nic ze své platnosti. Spíše naopak. Liberalismus patří k nejvíce zneužívaným termínům, jejichž význam se podařilo etatistickým intelektuálům pozměnit tak, že na mnoha místech znamená pravý opak toho, co je jeho podstatou, a je používán ke stále většímu zasahování státu do životů jednotlivců (viz vývoj ve Spojených státech, který způsobil to, že Mises k názvu své knihy pro americké vydání musel doplnit podtitul "v klasické tradici", aby americkým čtenářům bylo jasné, o čem má celá kniha hovořit.)

Liberalismus nepředstavuje striktně ekonomickou analýzu, a proto v něm můžeme sledovat důslednou aplikaci liberálního přístupu např. v oblasti školství, v oblasti vnitřní politiky, v problematice vícenárodních států i v zahraniční politice. Rozpracování liberálního přístupu do neekonomických oblastí je velkým přínosem této knihy a pravděpodobně velkým překvapením pro mnohé čtenáře, protože jak média tak i většina politiků nás neustále přesvědčují o plochosti a naivní ekonomičnosti myšlenek liberalismu. Mises dokazuje, že naopak tito politikové a tito žurnalisté nedokáží nahlédnout do nitra společenských zákonitostí, že nemají žádný ucelený vybudovaný myšlenkový systém a pouze opakují klišé, která se přesto, že byla řečena mnohokrát, pravdou nestávají. Je jen málo autorů, kteří tak jako Mises ve svých dílech ukazují na širší celospolečenské souvislosti, které zásahy státu do života lidí mají, a na souvislosti mezi udržením míru a svobodou.

Kniha je doplněna obsáhlým doslovem profesora Hoppeho, ve kterém je popsána Misesova profesionální dráha, jeho neustálá a neúnavná obhajoba myšlenek svobodného trhu a svobody jednotlivce, ve které Mises nepřestal ani tehdy, když byl jeho život v ohrožení. Vedle osudu Ludwiga von Misese je v předmluvě zachycen vývoj rakouské školy, jejímž byl Mises předním představitelem a která představuje díky svému důslednému akcentu na metodologický individualismus jedinečný myšlenkový proud společenského a ekonomického myšlení.

Murray Rothbard, který byl velkým Misesovým pokračovatelem, shrnul přínos a vliv Liberalismu v těchto větách:

"Mises je jedním z velkých myslitelů tohoto století... Ze svého studia věděl, že socialismus v moderním světě "není možný", protože postrádá cenový systém, který by přinášel informace potřebné pro ekonomickou kalkulaci... Je-li intervencionismus neudržitelný a socialismus není možný, pak je jedinou logicky možnou politikou pro moderní společnost laissez-faire liberalismus. ...Vědom si tohoto, sepsal Mises svůj Liberalismus."
Kde koupit knihu Liberalismus?

Originální název: Liberalismus
Počet stran: 185
Původní cena: 168 Kč

zapln-lightdalší knihy autora Ludwig Von Mises
zapln-lightantikvariát
Žádná nabídka k prodeji. Chcete knihu prodat? Přidejte novou nabídku!
Sháníte tento titul? Vložte novou poptávku!
Sháníte tu to knihu? Chcete ji prodat? Zaregistrujte se a vložte svůj inzerát!
zapln-lightkomentáře a hodnocení knihy Liberalismus
Dooma (100%)
přidáno přidáno: 05.01.2012 - 21:07
V porovnání s Misesovou knihou Human Action je toto velmi stručná obhajoba liberalismu (v evropském smyslu), ale řekl bych poměrně povedená. V knize se dozvíte mimo jiné, proč je mír tak důležitý pro rozvoj ekonomiky, proč je socialismus dlouhodobě neudržitelný, proč jakákoli malá regulace povede postupně k větší a větší byrokracii a proč je nebezpečná nadvláda většiny nad menšinou, neboli proč liberálové trvají na tom, aby pomocí demokratického hlasování nemohlo 6 (většina) lidí utlačovat zbylé 4 (menšinu).

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
© 2006-2019 | RSS: novinky, nové knihy, komentáře, diskuze, diskuzní fórum, citace, koupelnový nábytek