knihi.cz
...váš on-line čtenářský deník!
knihy autoři čtenáři diskuze
36
hodnoceno 7

Obálka knihy Húrinovy děti

John Ronald Reuel Tolkien

kategorie fantasy
přidáno přidáno: 09.06.2007

Húrinovy děti jsou tragickou pověstí o prokletí a zkáze rodu velkého lidského bojovníka z konce prvního věku Středozemě. Příběh, považovaný za nejtragičtější z celé Tolkienovy mytologie, byl inspirován severskou ságou o Sigurdovi drakobijci a pověstí O Kullervovi z finské Kalevaly. Odehrává se ke konci bájného prvního věku historie světa, kdy elfové podporovaní částí lidí již prohrávají svou dlouhou válku se zlomocným pánem Středozemě Morgothem, kdysi jedním z mocných duchů, kteří se podíleli na utváření světa, který však z pýchy a touhy po moci propadl zlu.
V poslední velké bitvě, v níž padlo několik elfských a lidských království, byl statečný lidský náčelník Húrin zajat Morgothem. Protože se před ním odmítl pokořit, Morgoth vynesl nad jeho rodinou kletbu: „Na všechny, které miluješ, má myšlenka dolehne jako mrak Sudby a přivede je do tmy a zoufalství. Kamkoli půjdou, vyvstane zlo. Kdykoli promluví, jejich slova poskytnou špatnou radu. Cokoli učiní, obrátí se proti nim. Zemřou bez naděje, proklínajíce život i smrt.“ Děj knihy líčí dlouhý zápas Húrinova syna Túrina s prokletím.
Kde koupit knihu Húrinovy děti?


zapln-lightdalší knihy autora John Ronald Reuel Tolkien
zapln-lightantikvariát
Žádná nabídka k prodeji. Chcete knihu prodat? Přidejte novou nabídku!
Sháníte tento titul? Vložte novou poptávku!
Sháníte tu to knihu? Chcete ji prodat? Zaregistrujte se a vložte svůj inzerát!
zapln-lightkomentáře a hodnocení knihy Húrinovy děti
keane1980 (90%)
přidáno přidáno: 09.06.2007 - 15:07
Jeden z nejtemnějších příběhů Silmarillionu se dočkal důstojného rozšíření. Čekat dalšího Pána prstenů by bylo naivní, styl vyprávění je příliš útržkovitý a podobný Silmarillionu; pokud se vám ale líbil ten, budete nad Húrinovými dětmi jásat. Jsou přeci jenom o dost přehlednější, jen škoda, že končí tak brzo. Přesto vám ale kniha připomene, že Tolkien je v oblasti fantasy stále jedinečný a nepřekonatelný.
katuska (75%)
přidáno přidáno: 27.07.2007 - 23:18
Přijde mi líto že tak krásně vypravenou knihu sestavil Ch.Tolkien pro lidi, kteří nečetli Silmarillion. Nějak nemám pocit že bych se dozvěděla něco nového. Přesto nový Tolkien do sbírky patří, díky za krásné ilustrace.
přidáno přidáno: 02.08.2007 - 00:36
Taky me v knihkupectvi zamrzelo, kdyz jsem se v predmluve docetl, ze to je urcene spis pro ty, kdo necetli Silmarillion. Ale stejne je to muj nejoblibenejsi pribeh z nej, tak se tesim, az si to konecne koupim a prectu.
přidáno přidáno: 03.08.2007 - 11:52
Mě se teda Silmarillion líbil hrozně, a z Húrinových dětí bůhvíjak nadšenej nejsem. Připadá mi to jako copy&paste půlka ze Silmáče, půlka z Nedokončených příběhů + pár obměněných výrazů. Ilustrace nádherný, samozřejmě, provedení skvělý, ale to mi vážně nestačí. Moje hodnocení se tedy samozřejmě nevztahuje k příběhu a obsahu knihy :-)
GeXeS (85%)
přidáno přidáno: 18.12.2008 - 10:20
Ano, souhlas s Kostějem. Takhle přežvýknutý působí příběh Húrinových dětí nepřirozeně krátce a vlastně i plytce. Všechno se odehrává moc rychle, zdá se mi.
valda (85%)
přidáno přidáno: 20.02.2009 - 13:06
Velmi silný temný příběh. Dějově propojený osudy Túrina. Jehož otec Húrin je zajat Morgothem v Angbandu. Túrin se vydá do Doriathu, sídla šedých elfů. Kde pozná svého budoucího přítele Belega Lučištníka. Utká se se strašlivým drakem Glaurungem v Nargothrondu. A poznáme i skryté království Gondolin. Celý příběh se odehrává v Beleriandu, zemi severozápadně od dějiště Hobita a Trilogie. Nad Beleriandem se stahují mračna Morgothových vojsk. Kterému v ději pohlédneme velice blízko do tváře. Knihu jsem si koupil s očekáváním nastavované kaše, ale velmi mě překvapila svojí uceleností oproti Silmarillionu, napínavým dějem, a hodně temným a gradujícím příběhem. Vyprávěným, tak, že prakticky nelze knihu odložit, dokud ji nedočtete. Nečetl jsem Nedokončené příběhy, a nedočetl Silmarillion, v nichž je obsažena velká část tohoto příběhu, kdybych je měl přečtené, asi bych byl zklamán, že kniha nepřináší moc nového. Takhle jsem ale nadšený. Přestože reklamní hesla, o tom, že Christopher Tolkien strávil 30 let sestavováním a editováním Húrinových dětí jsou opravdu přehnané. Doporučuji jej všem, kterým se líbil Pán Prstenů a chybí jim další ucelený příběh. Nebo četli Pána Prstenů a chtějí se dozvědět, kdo to vlastně byl ten Morgoth, Sauronův předchůdce. Nebo z jakého rodu pochází Elrond z Roklinky a co prožívali jeho pradědové. Kniha má také krásné grafické zpracování a obsahuje nádherné kresby. Škoda jenom, že je docela krátká.
Morien (95%)
přidáno přidáno: 11.11.2009 - 18:19
Jak se říká "umělá balada", "umělá pohádka" tak tohle je "umělý epos" se vším všudy.

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
© 2006-2024 | RSS: novinky, nové knihy, komentáře, diskuze, diskuzní fórum, citace, koupelnový nábytek