knihi.cz
...vaše on-line knihovnička!
knihy autoři čtenáři diskuze
0

Obálka knihy Mezi Berlínem a Prahou

Hsi-Huey Liang

kategorie historie
přidáno přidáno: 12.01.2009

Profesor Hsi-Huey Liang (19292004), který přednášel více než čtyřicet let na předních amerických univerzitách moderní evropskou historii, zejména dějiny střední Evropy, se na sklonku svého učitelského působení rozhodl vylíčit životní a profesní pouť Číňana v západním světě.
Narodil se v Německu a s rodiči, kteří pocházeli z province Kuang-tung, prožil dětství v meziválečném Berlíně, Praze a Bukurešti, kde jeho otec působil jako diplomat. Hsi-Huey Liang se proto záhy naučil chápat českou a německou kulturu. Během druhé světové války se rodina vrátila do Číny, kde Hsi-Huey Liang navštěvoval střední školu a především absorboval bezprostřední vliv východního myšlení a kultury. Po válce se vrátil do Evropy, kde dokončil ve Švýcarsku a v Anglii středoškolské vzdělání a poté absolvoval univerzitu v Cambridge. V roce 1951 odjel do Spojených států, studia na Yaleově univerzitě završil doktorátem a pak nastoupil dráhu vysokoškolského pedagoga a historika. Se svými žáky dokonce absolvoval cestu do bývalého Sovětského svazu (1988) a po pádu železné opony také několik cest do Berlína a Prahy. Je autorem několika historických prací a vzpomínkové knihy věnované předválečnému Berlínu.

Jen málo lidí může nabídnout pohled na české a německé dějiny 20. století z tak zajímavé perspektivy jako právě Hsi-Huey Liang. Čínské vyslanectví bylo v Praze i v Berlíně neobyčejně příhodným místem k pozorování eskalující krize ve třicátých letech. Na jeho půdu přicházeli významní obchodníci, politikové i generálové. Kromě diskusí o typech zbraní, které Čína nakupovala ve Zbrojovce, se proto často hovořilo také o politice, Hitlerovi, blížící se válce i o geopolitickém postavení Prahy a Berlína

Po válce pak mohl Hsi-Huey Liang, jehož otec se vrátil do Prahy ve funkci velvyslance, pozorovat další československou krizi tu, která vyvrcholila únorem 1948. Teď už se ale běsnění dějin nevyhnulo ani Číně: rodina velvyslance Lianga zanedlouho odjížděla z Prahy pod bedlivým dohledem ÚV KSČ a uprostřed téměř otevřeného boje s StB: začalo to nenápadně, odpojováním vody a elektřiny v budově, a končilo krádežemi diplomatické pošty a fyzickými hrozbami. Místo na ambasádě se už totiž chystal zabrat reprezentant maoistické rudé Číny

Líčení těchto událostí, jež se ho osobně dotýkaly, prokládá Hsi-Huey Liang exkurzy do oblastí, jimž se celý život badatelsky věnoval. Čtenář tak sleduje jeho život zasazený do historického, sociálního a kulturního kontextu, dočte se o německé policii, urbanistickém vývoji Berlína, protiněmeckém odboji v Praze, ale i dětské literatuře, protože autor sám psal knihy pro děti. Profesor Liang svým jasným, prostým stylem spojuje osobní prožitky a poznatky vědce v harmonický, čtivý celek. Jeho postavení cizince z tak vzdálené země, jako je Čína, přináší nejméně dvojí výhodu. Za prvé nazírá dění zcela jinýma očima než místní lidé, za druhé se místní lidé před ním jako před cizincem z jiného světa neostýchají vyjádřit své mínění tak, jak by se to před někým z bližších krajů neodvážili.
Kde koupit knihu Mezi Berlínem a Prahou?

Originální název: Encounters in Berlin and Prague. An Academic Autobiography

zapln-lightdalší knihy autora Hsi-Huey Liang
zapln-lightantikvariát
Žádná nabídka k prodeji. Chcete knihu prodat? Přidejte novou nabídku!
Sháníte tento titul? Vložte novou poptávku!
Sháníte tu to knihu? Chcete ji prodat? Zaregistrujte se a vložte svůj inzerát!
zapln-lightkomentáře a hodnocení knihy Mezi Berlínem a Prahou

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
Mezi Berlínem a Prahou | trvalý odkaz | textová verze | RSS komentářů | RSS diskuze
© 2006-2024 | RSS: novinky, nové knihy, komentáře, diskuze, diskuzní fórum, citace, koupelnový nábytek