knihi.cz
...máte něco rozečteného?
knihy autoři čtenáři diskuze
3
hodnoceno 2

Obálka knihy Velká Fermatova věta

Simon Singh

kategorie přírodní vědy
přidáno přidáno: 12.01.2009

Kniha líčí téměř 350 let úsilí matematiků celého světa o nalezení důkazu Velké Fermatovy věty, kterou vyslovil francouzský matematik 17. stol. Pierre de Fermat. Na okraji překladu Diofantovy Aritmetiky si poznamenal, že rovnice x n + y n = z n nemá řešení v množině přirozených čísel (N) pro n >2 a že zná důkaz tohoto tvrzení, ale nevešel by se mu na okraj knihy. Kniha je strhujícím vyprávěním o příběhu této věty, který se prolíná celými dějinami matematiky a dotýká se všech oblastí teorie čísel. Sama věta není důležitá pro matematiku ani její aplikace. Ale matematikové jsou podobni horolezcům, kteří zdolávají horské velikány, prostě protože jsou. Fermatovu větu zdolal až britský matematik Andrew Wiles v roce 1994.
Kde koupit knihu Velká Fermatova věta?

Originální název: Fernats Last Theorem

zapln-lightdalší knihy autora Simon Singh
zapln-lightantikvariát
Žádná nabídka k prodeji. Chcete knihu prodat? Přidejte novou nabídku!
Sháníte tento titul? Vložte novou poptávku!
Sháníte tu to knihu? Chcete ji prodat? Zaregistrujte se a vložte svůj inzerát!
zapln-lightkomentáře a hodnocení knihy Velká Fermatova věta
banter (95%)
přidáno přidáno: 20.09.2009 - 15:55
Populárně naučné vyprávění historie matematiky pomocí příběhu důkazu Velké Fermatovy věty. Takhle by se měla učit matematika! Třeba komplexní čísla jsem prostě přijal a nevěděl, že k jejich zavedení vedla potřeba znát výsledek druhé odmocniny z mínus jedné.

Stejně by mě ale zajímalo, jestli Fermat skutečně znal jednodušší důkaz(tj. pomocí matematických postupů 17. století) než ten moderní a složitý, který objevil Andrew Wiles.
Aktenanka (100%)
přidáno přidáno: 17.08.2012 - 09:05
Nejprve se mi do této knihy moc nechtělo a dlouho mi ležela doma. Pak jsem se ale odhodlala do ní pustit a dobře jsem udělala. Je to jedna z nejlepších knih z oblasti matematiky, kterou jsem kdy četla. Myslela jsem si, že to bude těžkopádně napsané a nebudu tomu rozumět, ale opak byl pravdou. Autor vše podává velmi čtivou formou a nestane se vám, že byste něčemu neporozuměli. Taková perlička na závěr je, že Euler nejspíš přišel na stejný důkaz jako Fermat, který byl ovšem chybný. Já osobně se přikláním k názoru, že Fermat byl neuvěřitelnou osobností, který vycítil správnost svého tvrzení a věřil i svému důkazu, u kterého ale přehlédnul chybu.

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
Velká Fermatova věta | trvalý odkaz | textová verze | RSS komentářů | RSS diskuze
© 2006-2021 | RSS: novinky, nové knihy, komentáře, diskuze, diskuzní fórum, citace, koupelnový nábytek