109
![]() |
|
![]() |
Daniel Keyes![]() ![]() Předloha filmu Charly. Fascinující příběh o odvážném experimentu s lidskou inteligencí. Jeden z nejoriginálnějších a zároveň nejcitlivějších románů naší doby. Originální název: Flowers for Algernon
|

Shanim tuto knihu (Ruze pro Algernon) stav neni dulezity, jen aby byla komplet
Žádná nabídka k prodeji. Chcete knihu prodat? Přidejte novou nabídku!
Sháníte tu to knihu? Chcete ji prodat? Zaregistrujte se a vložte svůj inzerát!

TomD (100%)

Pokud si to chcete opravdu užít, přečtěte si jen povídku, kterou Keyes posléze rozepsal do knihy. Povídka je výrazně lepší, má větší spád a tak, ale kniha je taky perfektní. Oceňuji hlavně originální nápada
david (98%)

souhlasim povidka je lepsi, ale i tak je kniha super...skoda ze ma tak prisernou obalku :)
banter (93%)

Kniha dokazuje, jak malý je rozdíl mezi genialitou a demencí a fakt, že prostomyslní lidé mouhou být snad i šťastnější. Kniha je psaná formou deníku. Obálka je fakt jak z růžové knihovny, tak se nenechte odradit.
Verity (100%)

A kde jest povídka k přečtení? :)
Ta obálka je vážně největší přehmat. Když jsem knihu četla ve škole, moje spolusedící (podle obálky) usoudila, že se jedná o nějakou romantickou četbu.
Ta obálka je vážně největší přehmat. Když jsem knihu četla ve škole, moje spolusedící (podle obálky) usoudila, že se jedná o nějakou romantickou četbu.
Oskar (84%)

Po půlce knihy jsem se začal trochu nudit, ale konec zase dobrý. Autor chtěl podle mě říct, že inteligence přináší nové možnosti a poznatky, ale rozhodně nepřináší štěstí.
fauxthum (90%)

Kniha naopak dokazuje, že mezi genialitou a demencí je propastný rozdíl, ovšem obojí může zahrnovat jediná lidská duše. Osobnost tedy stojí nad inteligencí, která je pouze parciální součástí jáství. Kniha je především velmi exkluzivním dramatem. Její genialita je toho druhu, kdy si ostatní řeknou: "proč jsem tohle nenapsal já - jak jednoduché a přitom originální". U takto elegantního a komplexního textu je vykládání toho, co tím chtěl autor říci, jeho zbytečnou a nemístnou trivializací - upřednostňování jedné významové vrstvy nad ostatními je spíše známkou povrchního čtení. Nemyslím si, že by byla kniha horší než povídka - rozvedení povídky v tomto případě rozhodně není na škodu, spíše naopak: postava Charlieho se více prokresluje a ožívá s větší intenzitou.
Arequipa (90%)

Výborné memento na vědecké lékařské experimenty. Citlivé, dojemné, smutné. P.S. O knížce jsem se dozvěděl díky stejnojmenné písničce/albu od Aleše Brichty. Příklad, že hudba může dělat reklamu literatuře!
exitus (95%)

Knížku jsem četla v době, kdy u mě jinak vítězily Foglarovky a dívčí románky....No byla to změna...Ale velmi působivá změna. Krásný příběh
belldandy (70%)

Připojuji se k tvrzení, že tato kniha byla vlastně zbytečná. To nejlepší z ní bylo už ve stejnojmenné povídce. Tohle předělávání slavných sci-fi povídek na romány mě docela štve. (viz. Příchod noci Asimova a Silverberga ) Povídka je ovšem jednoznačně za 100%.

Tak se mi do rukou dostala zatím jen povídka a ta byla skvělá, nedočkavě jsem četla jednu stranu za druhou. S celkovým hodnocením zatím počkám než splaším knížku ale povídka by měla hodně vysoké hodnocení (95% min.). Co se děje týče (lékařský experiment se zvyšováním IQ a jého následky, hranice mezi demencí a genialitou, osamělost vs. štěstí ), tak vše už tu bylo napsáno výše. Povídku doporučuju :)
Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.