knihi.cz
...založte si svůj deník teď!
knihy autoři čtenáři diskuze
0

Obálka knihy Degustační příručka aneb Jak přijít vínu na jméno

Jan Stávek

kategorie domov, zahrada, vaření
přidáno přidáno: 12.01.2009

Víno se stalo nejen oblíbeným tématem společenské konverzace, ale i zasvěcených diskusí. Ti, kteří pravidelně nebo alespoň občas navštěvují degustace či prezentace vinařů, jistě postřehli, že představování a hodnocení vína je spojeno i se specifickou terminologií, které zdatný sommelier zpravidla ještě dodá neotřelou poetiku spojenou s hereckým výkonem hodným obdivu.
Zejména pro vyjádření čichových a chuťových vjemů se používá srovnání s něčím, co je nám víceméně dobře známo. Časem zjistíme, že jsme nejen schopni příslušné tóny ve víně identifikovat, ale že jsme schopni vnímat i to, jak jsou intenzivní a jak se mění či přecházejí v jiné, než dozní. Naučíme se hledat v předloženém vzorku filigránské jemnosti, které do něj vtělil vinař, a podělit se o svá zjištění s ostatními.
Příručka, kterou máte v ruce, se snaží alespoň ve stručnosti předestřít to, s čím se autor setkává na přátelských i oficiálních degustacích. Víno je nápojem velmi rozmanitým, což je dáno jeho geografickým původem, klimatickými podmínkami, pestrostí odrůd, vyzrálostí hroznů, způsoby vinifikace, rukopisem vinaře a spoustou dalších okolností. Důležité je zejména pochopit to, že zatímco někdy může určité hodnocení daného vína vypovídat o jeho nedostatcích nebo vadách, u jiného typu či druhu vína se může jednat o žádoucí typický rys a přednost. To, že autor dokázal výše uvedený princip uplatnit při charakteristice jednotlivých pojmů a zároveň upozornit na nesporné vady a nemoci, je asi největším přínosem této příručky
Kde koupit knihu Degustační příručka aneb Jak přijít vínu na jméno?


zapln-lightdalší knihy autora Jan Stávek
zapln-lightantikvariát
Žádná nabídka k prodeji. Chcete knihu prodat? Přidejte novou nabídku!
Sháníte tento titul? Vložte novou poptávku!
Sháníte tu to knihu? Chcete ji prodat? Zaregistrujte se a vložte svůj inzerát!
zapln-lightkomentáře a hodnocení knihy Degustační příručka aneb Jak přijít vínu na jméno

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
Degustační příručka aneb Jak přijít vínu na jméno | trvalý odkaz | textová verze | RSS komentářů | RSS diskuze
© 2006-2022 | RSS: novinky, nové knihy, komentáře, diskuze, diskuzní fórum, citace, koupelnový nábytek