knihi.cz
...založte si svůj deník teď!
knihy autoři čtenáři diskuze
50
hodnoceno 11

Obálka knihy S elegancí ježka

Muriel Barberyová

kategorie beletrie
přidáno přidáno: 12.01.2009

Román, který je vyprávěn dvěma vypravěčkami. Hlavní postavou je Renée, pětačtyřicetiletá domovnice, "vdova, malá, ošklivá, oplácaná", je poněkud zvláštní: je posedlá filozofií - přečetla i ta nejzapadlejší díla velkých myslitelů - a literaturou, ale snaží se to skrývat. Aby zachovala své mimikry, je ochotná přesvědčovat okolí, že sleduje ohlupující televizní seriály, zatímco potají listuje kapitolou v Husserlovi nebo se pokouší sblížit s fenomenologií. Druhá hrdinka se jmenuje Paloma, je jí dvanáct, je nadmíru nadaná, intelektuálská a bohatá a rozhodla se, že 16. června spáchá sebevraždu. Předtím však pátrá po nějakém krásném okamžiku, po něčem, "kvůli čemu stojí za to žít". Vše se odehrává v Paříži, v měšťanském domě. Román je psán ironickým a jízlivým jazykem.
Kde koupit knihu S elegancí ježka?

Počet stran: 320
Původní cena: 289 Kč

zapln-lightdalší knihy autora Muriel Barberyová
Pochoutka (74%)
zapln-lightantikvariát
Žádná nabídka k prodeji. Chcete knihu prodat? Přidejte novou nabídku!
Sháníte tento titul? Vložte novou poptávku!
Sháníte tu to knihu? Chcete ji prodat? Zaregistrujte se a vložte svůj inzerát!
zapln-lightkomentáře a hodnocení knihy S elegancí ježka
Hamar (88%)
přidáno přidáno: 13.02.2009 - 18:45
Čtivá kniha, plná zajímavých avšak někdy až příliš komplikovaných úvah o životě.
Lorri (97%)
přidáno přidáno: 25.07.2009 - 10:58
Tohle není vůbec jednoduché čtení, zřejmě to není kniha pro každého. Je plná názorů a počítá i s aktivní účastí čtenáře, jenž musí být knize otevřený a musí u ní přemýšlet. Tohle není kniha, u které se necháte jen nést proudem příběhu - to v žádném případě. Jeden fakt však zůstává. Tento literární skvost má svou úroveň a spolu se svou náročností si nese i velice silný příběh. Pro tyto knihy stojí za to žít.
Pavel (50%)
přidáno přidáno: 07.10.2009 - 21:38
Prvních 100 stran (celá první část) je pouze jedno dlouhé a samoúčelné filosofické exhibování, které by šlo zkrátit na snesitelných 20-30 stran a příběh by tím získal o hodně větší čitelnost. Dál se už auttorka krotí, což je pouze ku prospěchu. Kdyby se bývala byla krotila už od počátku, dal bych určitě takových 85%.:o)
Archeix (90%)
přidáno přidáno: 11.12.2009 - 21:39
Příjemné čtení, protože úvahy a myšlenky nejsou až tak obvyklé a postavy příběhu až tak reálné.
přidáno přidáno: 03.01.2010 - 17:06
Krásně napsáno a při čtení mě napadlo, že by to mohl být i hezký film - už díky momentům a obrazům...tak se teď můžu jít přesvědčit, právě byl natočen!
Annik (98%)
přidáno přidáno: 20.01.2010 - 15:33
Je to moc pěkná knížka. Z počátku jsem si nebyla jistá, jestli si autorka dělá legraci při charakteristice postav, které se jevily jako nesnesitelně egoistické přeintelektualizované nány, ale nakonec jsem s postavami i autorkou nalezla harmonii :-). Rozhodně není moc předvídatelná, což je vždycky pozitivní a obsahuje zajímavé myšlenky jako tu o "paradigmatu domovnice"... Velmi čtivým způsobem kombinuje filosoficky úvahovou rovinu s výstavbou příběhu (trochu může konkurovat Kunderovi, ale toho bohužel asi nikdo nepřekoná...). Za zmínku stojí i zvláštní vnější kompozice kapitol, každá vypravěčka má svůj font a kapitoly jsou velmi krátké. Tím rychleji celá knížka uteče pryč...
alus (90%)
přidáno přidáno: 01.07.2010 - 11:04
Uvědomila jsem si, jak propastný rozdíl musí být mezi zkušeností a pohledem člověka, který zažil rovnostářství komunistického režimu a člověka , který vyrostl na západě od naší země. Mě by vůbec nenapadlo si myslet, že domovnice nemůže být sečtělá a inteligentní dáma umějící ocenit Krásu a Umění... Naopak v kotelnách, u krumpáče končilo mnoho inteligentních lidí... I když - časy se mění....
Verun1983 (90%)
přidáno přidáno: 24.05.2011 - 13:33
První polovina knihy mě přišla příliš rozvláčná a plná až moc hlubokých filozofických úvah. Když aůle čtenář vydrží a dostane se přes půlku, příběh začne velmi rychle gradovat a závěr byl...krásně smutný
lemonka (90%)
přidáno přidáno: 24.05.2011 - 16:45
Nevydržela jsem - začátek jsem prostě neskousla. Nepochopila už to, proč domovnice intelektuálka ze sebe dělá opak, možná to bylo někde dál vysvětleno, ale to už na mě bylo moc. Ani ta mladá holka, která se chce zabít bez důvodu - mám pocit, že k tomu musí být hodně vážný důvod. Možná se ale k tomu ještě vrátím, když jsou na to tak dobré recenze.
lemonka (90%)
přidáno přidáno: 27.05.2011 - 21:13
Tak jsem se teda překonala a dočetla ji. Musím říct, že měním názor a knihu doporučuji, určitě stojí za přečtení.
Milwa (100%)
přidáno přidáno: 25.03.2012 - 14:53
Kniha mi učarovala už v knihkupectví, zajímavou obálkou a nezvyklým názvem. Pak jsem si přečetla o čem to asi bude a bylo rozhodnuto, že si ji musím koupit. Zhltla jsem ji v rekordním čase, a bylo to sousto výživné a velmi chutné. Asi mám s autorkou podobný pohled na svět, přemýšlím o podobných věcech a stále hledám odpovědi. Ona mi jednu dala a za to moc děkuji.

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
© 2006-2019 | RSS: novinky, nové knihy, komentáře, diskuze, diskuzní fórum, citace, koupelnový nábytek