knihi.cz
...vaše on-line knihovnička!
knihy autoři čtenáři diskuze
4
hodnoceno 3

Obálka knihy Ostych a důstojnost

Dag Solstad

kategorie beletrie
přidáno přidáno: 12.01.2009

Román známého norského autora je vyprávěním, jímž se proplétá historie západoevropské společnosti posledních desetiletí.
Středoškolský učitel Elias Rukla vykročí pod ocelově šedým nebem do dalšího všedního dne. Při jinak rutinním výkladu Ibsenovy Divoké kachny jej uchvátí nenápadný, leč podstatný detail hry, jehož si za celou svou pětadvacetiletou praxi zatím nikdy nevšiml, a téměř mu přestane vadit nezájem znuděných žáků. Po výuce odchází domů, avšak na školním dvoře v něm bez zjevné příčiny cosi praskne. Když se mu nepodaří otevřít deštník, popadne jej nezvladatelný záchvat vzteku, deštník zuřivě zničí, načež si s hrůzou uvědomí, že tentokrát žáky svým výstupem naneštěstí upoutal. Doma na něj čeká kdysi nepopsatelně krásná manželka, avšak Elias Rukla se nevydá směrem k domovu, nýbrž do rušného centra města. Záhy mu dochází, že nastal rozhodující den jeho života.
Kde koupit knihu Ostych a důstojnost?

Originální název: Genanse og verdighet

zapln-lightdalší knihy autora Dag Solstad
zapln-lightantikvariát
Žádná nabídka k prodeji. Chcete knihu prodat? Přidejte novou nabídku!
Sháníte tento titul? Vložte novou poptávku!
Sháníte tu to knihu? Chcete ji prodat? Zaregistrujte se a vložte svůj inzerát!
zapln-lightkomentáře a hodnocení knihy Ostych a důstojnost
acid (76%)
přidáno přidáno: 02.04.2009 - 13:39
Kniha spíš pro čtenáře střední generace. O stárnutí, existenciální vyprahlosti člověka středního věku a pomíjivosti lidské krásy a vášně.
lipak (98%)
přidáno přidáno: 24.07.2009 - 12:47
Pro generaci, ktera citi znechuceni nad soucasnou spolecnosti - povrchni, bez zbytku intelektualnich zajmu a existencionalnich otazek.
Archeix (85%)
přidáno přidáno: 06.01.2010 - 18:52
V románu se plynule střídá vnitřní monolog vypravěče a hlavní postavy, středoškolského profesora literatury, který se rozhodl pro zachování své vnitřní důstojnosti skončit s výukou. Když po zlomovém incidentu opustí školu a prochází se městem, chtěl by přemýšlet o tom, co dál. Místo toho se mu ale v hlavě přehrává celý jeho dosavadní život od studií na vysoké škole a doby ideálů až po všednodenní manželství a naprosté vystřízlivění ze všeho, co mu působilo radost. Román je tedy hodně retrospektivní, je sledem úvah, pocitů a reflexivně podávaného děje.

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
© 2006-2023 | RSS: novinky, nové knihy, komentáře, diskuze, diskuzní fórum, citace, koupelnový nábytek