knihi.cz
...čtenáři všech žánrů spojte se!
knihy autoři čtenáři diskuze
16
hodnoceno 2

Obálka knihy Bůh ví

Joseph Heller

kategorie beletrie
přidáno přidáno: 14.09.2006

Román, pohybující se na půdě groteskní nadsázky, příběh Davida - ano, toho Davida: krále izraelského, manžela Batšeby, otce Šalamouna, muže, který zabil Goliáše, starozákonního žalmisty, ale také Davida, jakého jsme až dosud neznali: Davida nadutého žíděte, Davida báječného milovníka, Davida židovského otce, Davida byvšího kamaráda Boha.
David leží na smrtelné posteli a rekapituluje svůj dlouhý, rušný život. Naparuje se, žertuje, rmoutí se, mluví ve verších, mluví sprostě, boří naše pojetí času. Vypráví o svých skvělých vítězstvích na bitevním poli i o letech, kdy jako psanec prchal před šíleným králem Saulem, o svých četných manželkách, o svých synech Absolónovi, Šalamounovi a Adónijášovi. A při tom všem ho neuvádějí do rozpaků ani vlastní chyby, ani jeho jedinečná sláva.
Kde koupit knihu Bůh ví?


zapln-lightdalší knihy autora Joseph Heller
zapln-lightantikvariát
Žádná nabídka k prodeji. Chcete knihu prodat? Přidejte novou nabídku!
Sháníte tento titul? Vložte novou poptávku!
Sháníte tu to knihu? Chcete ji prodat? Zaregistrujte se a vložte svůj inzerát!
zapln-lightkomentáře a hodnocení knihy Bůh ví
KockoDan (65%)
přidáno přidáno: 14.09.2006 - 20:27
Ne každý biblický král mluví sprostě a krade cizí díla a vynálezy :-)
přidáno přidáno: 20.07.2012 - 18:42
Kdo by byl řekl, že příběh krále Davida může být tak vtipný! Joseph Heller na to šel chytře a od podlahy. Oprostil se od idealizování postav a tak nějak i od zbožnosti. Přece se Vám nechce věřit, že postavy ze Starého zákona opravdu mluvily tak, jak je to vykresleno. Navíc, když je ta kniha plná kočovníků a krvežíznivců. Co by to taky bylo za život, kdyby si člověk nemohl ulevit nějakým tím sprostším slovem, minimálně „naserpáter“. Dokonce bych řekl, že Heller některé příběhy a situace dává na pravou míru. Musím se přiznat, že o Bibli a Starém zákonu toho příliš nevím a všechny příběhy jsem znal jen z doslechu nebo je vůbec neznal. Kdybych byl v tomhle směru víc vzdělaný, tak bych si knihu Bůhví užil určitě víc. Je to takový pocit, jako když koukáte na nějakou parodii, aniž byste znali originál. Sice se smějete, ale v tom stejně rezervy. Silnou stránkou románu je určitě styl Davidova vyprávění. David totiž vypráví dost realisticky a doslova mu věříte. Když si představíte, že ten děda jen leží a snaží se vše vypovědět, tak je jasné, že do příběhu stále prostřihává to, co ho zrovna štve nejvíc a co zrovna řeší. A nejčastěji je to Batšeba, takže té ženské, která mimochodem vynalezla felaci, je plná kniha. Za nejsilnější části rozhodně považuji putování Mojžíše z Egypta a také rozhovory se Šalamounem. Takhle vykreslit nejnatrvdlejšího člověka na světě snad umí jen Heller. Bůhví mě určitě nebavilo a nerozesmívalo tak jako Hlava XXII., ovšem i tak jsem se rozhodně nenudil a svým způsobem jsem se hodně naučil. Sice teď znám příběh Davida dle Josepha Hellera, ale i to je pořád víc než jsem znal předtím. A bůhví, třeba jsem pravdě blíž než kdybych si o Davidově životě přečetl v Bibli.

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
© 2006-2023 | RSS: novinky, nové knihy, komentáře, diskuze, diskuzní fórum, citace, koupelnový nábytek