knihi.cz
...váš on-line čtenářský deník!
knihy autoři čtenáři diskuze
0

Obálka knihy Dusivé objetí

Hynek Fajmon, Kateřina Hloušková, Stanislav Balík

kategorie historie
přidáno přidáno: 12.01.2009

Historické události nemají význam pouze v době, kdy se dějí. Neméně důležitá, mnohdy i důležitější, je jejich následná interpretace, recepce a snad i mytizace. Některé z nich měly důsledky skutečně dlouhodobé, trvající i mnoho desetiletí.

Jedním z mezníků novodobých československých dějin byly události roku 1948. Jiným pak polosvobodné volby v roce 1946, které v českých zemích skončily výsledkem nevídaným dvěma pětinami hlasů určenými komunistické straně.

Komunisté nebyli na budování totalitního státu sami. Pomineme-li zvláštní roli socialisty Edvarda Beneše, smutnou úlohu mouřenína sehráli sociální demokraté. I v dalších zemích střední a východní Evropy se v letech 19451948/9 ukázalo, jak blízko k sobě obě strany mají.

Tento sborník představuje obecnější filozofické a politologické úvahy o vztahu socialismu a komunismu, dále přináší pohledy na první vlnu znárodňování, jež začala v Československu v roce 1945, a dále pak na spolupráci sociálních demokratů a komunistů, od jejichž sloučení uplynulo v červnu 2008 šedesát let.

Sborník vychází ve druhém, upraveném a podstatně rozšířeném vydání.
Kde koupit knihu Dusivé objetí?


© 2006-2022 | RSS: novinky, nové knihy, komentáře, diskuze, diskuzní fórum, citace, koupelnový nábytek