knihi.cz
...váš on-line čtenářský deník!
knihy autoři čtenáři diskuze
9

Karel Sabina
počet knih počet knih: 4
přidáno přidáno: 14.07.2008

Karel Sabina se narodil 29.12.1813 v Praze. Studoval práva, ale nedokončil je. Krátce byl vychovatelem, později se živil spisovatelstvím a redaktorstvím. Psal do českých a německých časopisů beletrii a kritiku, psal úvahy o české literatuře. Některé jeho články vyvolali zásah cenzury a dokonce za některé byl i policií vyslýchán. Patřil k politicky radikální mladé generaci, byl členem tajného spolku Repeal. V době revoluce roku 1848 působil jako přední mluvčí radikálně demokratické politiky. Za účast na přípravě povstání byl roku 1849 zatčen a odsouzen k trestu smrti. Trest mu byl zmírněn na 18 let vězení, ale roku 1857 byl amnestován.

Po uvolnění tehdejších poměrů začal opět publikovat své články. Za krize Prozatímního divadla v r. 1866 byl dramaturgem činohry. V roce 1870 otisk vídeňský list Vaterland dopis z Prahy, který nepřímo označil Sabinu za udavače. Spor Sabina vyhrál, ale o dva roky později na důvěrné schůzce za přítomnosti mj. J.Nerudy, V.Hálka byl z udavačství usvědčen a donucen opustit Čechy. Sabina se bránil brožurou Obrana proti lhářům a utrhačům. Dnes je dokázáno, že Sabinovo udavačství bylo daleko rozsáhlejší než se předpokládalo. Pod krycím jménem Roman podával policii informace již od roku 1859. Poslední léta strávil ve velké bídě. Zemřel 9.11.1877 v Praze, dle úmrtního zápisu, vysílením.

Již roku 1841 upozorňoval Sabina na román, na žánr moderního světa. Ve stati Slovo o románu vůbec a o českém zvláště vyzdvihoval sociálně poznávací funkci románu. Sám Sabina se na román zaměřil.

Karel Sabina je autorem textu libret Smetanových oper Braniboři v Čechách, Prodaná nevěsta, dále je autorem libreta Blodkovy opery V studni a Bendlovy Starý ženich.

S největší pravděpodobností nebudeme nikdy znát celé Sabinovo dílo, protože používal velké množství pseudonymů a šifer.
Kde koupit knihy autora Karel Sabina

seznam knih seznam knih

4

Obálka knihy Oživené hroby

Karel Sabina

Román s autobiografickými prvky je obrazem života a osudů několika politických vězňů......
žádná nabídka  -  žádná poptávka  -  přidat novou!
4

Obálka knihy Hrobník

Karel Sabina

Romantická novela, která svým melancholickým laděním připomíná tvorbu K. H. Máchy a některé byronovské prózy....
žádná nabídka  -  žádná poptávka  -  přidat novou!
1

Obálka knihy Vzpomínky

Karel Sabina

...
žádná nabídka  -  žádná poptávka  -  přidat novou!
0

Obálka knihy Prodaná nevěsta

Bedřich Smetana, Karel Sabina

Komická opera o 3 dějstvích Legendární hra Karla Sabiny a skladatele Bedřicha Smetany s kresbami M. Fischerové Kvěchové....
žádná nabídka  -  žádná poptávka  -  přidat novou!

Přidat novou knihu autora

zapln-lightvaše ohlasy

Pokud chcete vložit výrok, musíte se přihlásit.
Karel Sabina | trvalý odkaz
© 2006-2021 | RSS: novinky, nové knihy, komentáře, diskuze, diskuzní fórum, citace, koupelnový nábytek